Na bodě mrazu je nejen nálada místních obyvatel, kteří už více než rok čekají na náhradní bydlení, ale teploty pod nulou ukazuje i rtuť na teploměru. V chodbě domu, kam chodí na toaletu i malé děti, je totiž stejné počasí jako venku.

Místo elektřiny si Romové v noci svítí svíčkami a v bytě chodí v bundách. A to i přesto, že platí stejně vysoké nájemné jako lidé v paneláku.

Kde je zakopán pes?

Město Přerov odprodalo domy ve Škodově ulici, v níž žijí převážně Romové, společnosti Immofin, jež se časem přejmenovala na Opera Bohemia, zhruba v polovině roku 2007 za 1,5 milionu.

Společnost zástupcům města před prodejem předložila své velkolepé plány. V nich se zavázala, že zchátralé domy srovná se zemí a na jejich místě pak postaví multifunkční objekt s byty a obchody. Lokalitu však dodnes obývají více než dvě desítky romských rodin. Důvod? Podle zástupce společnosti Opera Bohemia Bohumila Chodila se Romy nedaří nikam umístit.

Jakmile majitelé nemovitostí zjistí, že novými nájemníky se mají stát romští obyvatelé, odmítají je. „Vlastník domů ve Škodově ulice však musí nejpozději do pěti let od podepsání kupní smlouvy zahájit novou výstavbu a nejpozději do pěti let od nabytí stavebního povolení ji ukončit. Tak zní podmínky smlouvy. Pokud budou porušeny, majiteli hrozí pokuta do výše pět set tisíc korun,“ řekl vedoucí právního odboru přerovského magistrátu Libor Kamarád.

Angelika Končeková: „Ať si tady zkusí bydlet ti, kteří o nás rozhodují “

Na stole má pečlivě vyskládané ústřižky poštovních poukázek, aby doložila, jak vysoké platí nájemné. „Když to sečtete i s elektřinou, dělá to šest tisíc měsíčně,“ počítá devětatřicetiletá Angelika Končeková, která má čtyři děti. „Kluci mají 14 a 18 a dcery 10 a 21,“ dodává.

Rodina se však může spoléhat jen na její plat a sociální dávky. Starší dcera je teď totiž bez práce, mladší děti teprve chodí do školy a manžel má částečný invalidní důchod. „Já práci mám. Dělám uklízečku v nemocnici, takže se o rodinu postarám. Všechno si řádně platíme. Než bych šla na sociálku, to raději půjdu do práce,“ prohlašuje rezolutně.

Přesto je šestičlenná rodina v mrazivých dnech odkázána na provizorní podmínky ve zdevastovaném domě, určeném k demolici. Záchody jsou na společné chodbě, kde je zima jako na Sibiři.

„Drkotáme zuby, hlavně děcka. Na nějaké opravy už tu každý kašle, takže nám svítí světlo jen v bytech, ale už ne na chodbě. Když jdou děti v noci na záchod, musí si svítit svíčkou. Loni nám tady zamrzla voda, takže si teď dáváme pozor a raději si ohřejeme vodu a zaléváme s ní záchody,“ líčí žena. Místo těsnění, které by aspoň částečně utlumilo mráz z venku, mají Romové na oknech tlusté deky.

V bytě si svetry nesvlékají. „Dcera je navlečená v zimní bundě, já nosím pořád svetr. Abychom nezmrzli, přitápíme si ještě plynovou troubou. Nemůžeme nic dělat, náhradní bydlení pro nás není. Zkoušeli jsme si něco najít a ptala jsem se i na byťáku. Všichni nám ale říkají, že nám nepomůžou a že je to věc majitele,“ dodala Končeková.

Firma, která domy ve Škodově ulici před necelými dvěma roky koupila, však náhradní bydlení nemůže sehnat. Zdůvodňuje to hlavně tím, že vlastníci domů na Přerovsku mají vůči Romům předsudky a nechtějí jim byty pronajmout.

Ruce pryč dalo od obyvatel ghetta i město, které se prodejem domů zbavilo odpovědnosti za jejich další osud. „Jednou to tady na nás spadne. Zvedli nám nájem o 420 korun. A za co? Rozbitá okna, dveře a zimu? Nikdo tady nic neřeší a pořád jen platíme. Ať si tady zkusí vydržet žít ti, co o nás rozhodují. Ne jeden den, ale celý měsíc v tom mraze. Lidi nám závidí, ale nemají co, za ty prachy, co tady valíme,“ říká rozhořčeně Angelika Končeková.

Anna Pačajová: Z bytu se nemůžeme vzdálit, vyhaslo by nám v kamnech

Bez teplé vody, koupelny, záchodu a s kamny na tuhá paliva prožívá tvrdou zimu ve dvoupokojovém bytě ve Škodově ulici sedmičlenná romská rodina Pačajova. Sedmadvacetiletá Anna Pačajová, matka pěti dětí, si na bydlení příliš nestěžuje, ale slzy v očích se ji přesto nedaří skrýt. Zvlášť když dojde řeč na její děti a podmínky, v nichž žijí.

„Musíme se všichni dobře oblékat. Celý den vytápíme uhlím a dřevem dvě ze tří místností. Nemůžeme se nikam moc vzdálit, aby nám nevyhaslo v kamnech. Moc teplo tu sice není, ale co můžeme dělat,“ krčí rameny pětinásobná matka Anna Pačajová, která drží v náruči svého nejmladšího, teprve tříletého syna.

„Pepíček je dobře oblečený. Má na sobě tričko, flanelovou košilku, punčošky, tepláčky a ponožky,“ ukazuje žena, která připouští, že nejhůře nesou zimu v bytě její děti, jejichž věkové rozpětí je od tří do jedenácti let. „Nejhorší je to po ránu, kdy byt ještě není tolik vytopený a mají opustit vyhřáté postele. To ale ani nemluvím o tom, když mají jít na společnou chodbu na záchod, kde se netopí a zima je tam jak venku. Sednout si na záchodové prkýnko v takovém mrazu, to je za trest,“ popisuje bydlení Anna Pačajová.

V jejím dvoupokojovém bytě je až na chlad docela útulno. Jenže nechybí v něm jen záchod, ale i koupelna. „Když se chceme vykoupat, je to záležitost na půl dne. Neteče nám totiž teplá voda. Nejprve musíme na kamnech ohřát několik velkých hrnců s vodou, a potom se ve vaničce umýváme jeden za druhým,“ vysvětlila Pačajová.

Ta je v současné době na mateřské dovolené a její muž je zase v částečném invalidním důchodu. „Peněz nemáme nazbyt a teď nám k tomu ještě zdražili uhlí a dřevo a zaslechla jsem, že dokonce nájemné stouplo. Už teď platíme i s elektrikou skoro čtyři a půl tisíce korun, ale za co?“ kroutí nechápavě hlavou mladá Romka.

„Kdyby nám aspoň opravili okna, která jsou úplně v dezolátním stavu. Aby nám nešlo teplo ven, máme je ucpané dekami,“ ukazuje na popraskané skleněné výplně Anna Pačajová, která žije ve Škodově ulici už osm let. „Tak tuhou zimu dlouho nepamatuji. Moc by nám pomohlo, kdybychom měli alespoň kde uskladňovat uhlí a dřevo, jenže nový majitel se o nic nestará,“ netají se Pačajová.

Ta by si nejvíce přála, kdyby už došlo na stěhování, o kterém zástupci společnosti už dlouhou dobu hovoří. „Jsem tu sice zvyklá, ale v těchto podmínkách se nedá žít. Sami si nic nehledáme, vyčkáváme, s čím přijde majitel. Ten ale zatím jen mlčí a nic pro nás nedělá,“ řekla Pačajová.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná