Přijeli sem mapovat, jak žijí romští spoluobčané. Tuto návštěvu, kterou uskutečnili v podobných lokalitách už i v jiných městech, nazývají Spanilou jízdou.

V Přerově zamířili do ulic Škodova, Kojetínská a Tovačovská. Romům, kteří zde žijí, rozdávali výtisky svých novin a nahlédli také do jejich příbytků. Na akci, která se obešla bez incidentů, dohlíželo několik přerovských policistů. Návštěva pravicových činovníků měla totiž spíš charakter osvěty.

Kdo je na tom hůře, ptali se

Redaktoři uvedeného časopisu Romům vysvětlovali, že je nutné, aby dbali na pořádek a chodili do práce. „Mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že se cikánům v Přerově žije lépe, než bílým, kteří jsou nuceni žít v jejich těsné blízkosti,“ řekl Pavel Sedláček z redakčního týmu Národní politiky.

Podle jeho slov, ač byl všude slyšet nářek a stížnosti na rasovou diskriminaci a hrůznou sociální situaci, viděli v několika bytech v různých lokalitách, které jim zástupci romského etnika dobrovolně ukázali, vysoký standard.

Mají prý šperky i vkladní knížky

„Mají doma televizory s plazmovými obrazovkami, starožitný nábytek, a někteří se předváděli drahými šperky a vkladními knížkami se šestimístnými ciframi. Přesto jejich majitelé dle svých slov nepracují, žijí z dávek a sociální podpory. Nyní se budeme ptát, jak je to možné,“ popsal své poznatky z přerovských romských rodin Pavel Sedláček.

Romové však při jednání s redaktory Národní politiky uváděli, že se cítí ve městě diskriminováni. „Za všechno, co se děje,můžeme jenom my, a to není pravda,“ řekl například jeden z Romů, který žije ve Škodově ulici.