Včera - ve středu 29. srpna - kvůli tomu svolali představitelé města schůzku, kde vyzvali občany, aby se tyto případy nebáli oznamovat policii. „Toto jednání vyvolala stupňující se agresivita a rostoucí kriminalita ze strany romských spoluobčanů ve městě. Snad nejhorší případ se stal nedávno v obchodním domě, kde byl jeden z nakupujících brutálně zmlácen skupinou Romů,“ vzpomněl primátor města Jiří Lajtoch.

Zástupci magistrátu chtějí napjatou situaci mezi většinovou a menšinovou skupinou obyvatel zklidnit. Přerované totiž na chování romských občanů stále více poukazují. „Dohodli jsme se s policií na častějších hlídkách v ulicích Škodova, Kojetínská a Tovačovská,“ doplnil Jiří Lajtoch.

Vedení města také vyzývá obyvatele, aby se nebáli oznamovat případy, které mají na svědomí nepřizpůsobiví romští spoluobčané. „Lidé mají nejen strach nahlásit tyto činy, ale také o nich svědčit. Kde však není žalobce, není ani soudce,“ zdůraznil ředitel Městské policie v Přerově OmarTeriaki. Vedení města zároveň kritizovalo okresní státní zastupitelství za to, že je vůči činům romských obyvatel tolerantní a řadu z nich odkládá nebo řeší pouhým napomenutím.

„To je však znehodnocení práce policistů, kteří pachatele po náročném pátrání dopadnou a ten už má druhý den na svědomí další čin,“ uvedl primátor Lajtoch. Na jeho slova reagoval náměstek Josef Kulíšek: „Problém vidím právě v zákonech a v liknavosti státního zastupitelství.“

Zástupci okresního státního zastupitelství se na včerejší jednání nedostavili, přestože byli mezi pozvanými. Představitelé města se však dohodli, že se na okresní státní zastupitelství obrátí s tím, aby netolerovalo činy Romů.

Zároveň město hodlá vyzvat ředitele škol, aby nebyli shovívaví vůči neomluveným zameškaným hodinám u romských školáků. „Pokud nebudou mít řádně omluvené hodiny, má to dopad na jejich rodiče při pobírání sociálních dávek,“ vysvětlil Lajtoch.

Přerov má být od poloviny září také posílen o dva pracovníky organizace Člověk v tísni. „Ve městě už jeden takový pracovník působí. Pomáhá těm, kteří o to mají zájem, například s hledáním zaměstnání nebo s doučováním romských dětí v rodinách,“ řekla krajská koordinátorka pro národnostní menšiny Renata Köttnerová, která se včerejšího jednání se zástupci přerovského magistrátu také zúčastnila.

K současné znepokojují situaci mezi majoritní a minoritní skupinou dále řekla, že hodnotí nesmírně pozitivně krok společnosti, která zakoupila domy v ulici Škodova, kde žijí převážně Romové. „To, že se jim snaží najít individuálně nové bydlení, bude mít pro město přínos, protože tímto způsobem se rozbije vysoká koncentrace Romů v této části Přerova,“ domnívá se Köttnerová.