Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romské čtvrti v Přerově změní tvář

Přerov -Chudinské romské čtvrti v Husově, Kojetínské nebo Škodově ulici v Přerově čeká během příštích let zásadní proměna.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Město Přerov má šanci získat finance z Evropské unie na jejich opravu a různé sociální projekty. Město kvůli tomu navštívila ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.Foto: DENÍK/Petra Poláková–Uvírová

Přerov je totiž jedním ze dvanácti měst v republice, která mají šanci získat evropskou dotaci na opravu domů ve zchátralých ulicích a další vzdělávací a sociální projekty menšin.

Do Přerova kvůli tomuv pátek 28. listopadupřijela ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

„Přerov je charakteristický tím, že jsou zde lokality u nádraží, ve kterých panuje sociální napětí a různé patologické jevy,“ shrnula ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

Podle jejích slov by měl stát spolu s městem usilovat o to, aby v Přerově nebyly chudinské čtvrti - jako jsou Husova, Kojetínská, Škodova nebo Tovačovská ulice. Právě k tomu má sloužit takzvaný Integrovaný plán rozvoje města, který zahrnuje několik oblastí - od opravy fasád zchátralých domů přes oblast prevence kriminality až po různé sociální projekty.

„Musíme více pracovat s lidmi a zaměřit se i na vzdělávací projekty. Jde o to, aby se Romové uplatnili na trhu práce a jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou i rekvalifikační kurzy pro dospělé,“ nastínila ministryně.

Přerov se zařadil mezi dvanáct míst v republice, která mají šanci dotaci na projekty získat – a to převážně ze strukturálních fondů Evropské unie. „Lokality v republice byly vybrány nejen podle míry sociální vyloučenosti, ale i podle urbanistického hlediska. Na Moravě je to Přerov, Brno, Břeclav, Slezská Ostrava, Holešov a oblast Jesenicka. V Čechách pak Cheb, Ústí nad Labem, Most, Roudnice, Šluknovsko a Broumov,“ upřesnil ředitel vládního odboru pro sociální začleňování v romských lokalitách Marek Podlaha.

Přerovští radní mají nyní zajistit vznik pracovní skupiny, která bude jednotlivé projekty připravovat. „Máme trochu šibeniční termín. Žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj totiž musíme podat do konce prosince letošního roku,“ řekla Hana Mikulová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Prezentace záměru tedy proběhne na nejbližším jednání zastupitelstva 8. prosince. Celková výše investic do všech projektů na období od roku 2009 do roku 2013 se odhaduje na zhruba 205 milionů korun, z toho má podíl města činit 99 milionů. Každý rok by se tedy měla vyčlenit částka 50 milionů.

„Mezi první připravené záměry patří modernizace dětských hřišť na Jižní čtvrti a investice do rekonstrukce komunikací a chodníků v této ulici. Postupně by se měl změnit také vzhled bytových domů na Jižní čtvrti,“ upřesnila Mikulová. Podle ministryně Džamily Stehlíkové mají stejnou důležitost jako opravy oprýskaných fasád domů i takzvané „měkké projekty“.

Jejich zpracování je dokonce hlavní podmínkou pro získání dotace. Na vzniku těchto vizí se bude podílet odbor sociálních služeb a zdravotnictví magistrátu ve spolupráci s neziskovým sektorem. „Do projektů bude zapojena Základní škola B. Němcové, mateřská škola v ulici Svisle, zdejší pobočka Armády spásy, oblastní charita a Kappa help. Spolupodílet se na nich bude i policie, a to kvůli prevenci sociálně patologických jevů, “ řekla Stehlíková. Jedním ze záměrů v této oblasti je podle jejích slov například vznik nového Domu sociálních služeb, ve kterém by byly prostory pro lidi ohrožené domácím násilím.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.11.2008
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Nehoda kamionu u obce Jezernice omezila v úterý provoz na silnici mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou.

Kamion sjel u Jezernice do příkopu. Škoda je přes milion

Návrat do reality. Hranice dostaly pět gólů od trápícího se Šternberku

Několik hrubých chyb a fotbalisté SK Hranice jsou vlastně tam, kde před přerušením dlouhé série proher byli. Před sebe totiž pustili i trápící se Šternberk, na jehož hřišti padli vysoko 2:5 a umožnili mu připsat si teprve druhou výhru v sezoně.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení