Novinářům to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Vláda podle ní bude agenturu schvalovat v prosinci. Podle odborné analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové.

Většina dospělých nemá práci. Rodiny jsou obvykle závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách. „Ghetta představují skutečný problém. Není to jen věc těch lidí, ale celého města. Tam, kde je ghetto, dochází k negativním jevům, ať už je to lichva, kriminalita, prostituce.

Každý občan města, kde se ghetto nachází, odpoví, že je to pro něj problém,“ uvedla ministryně. Dodala, že situace se navíc postupně zhoršuje.

Agentura začne pracovat v Brně, Přerově, Břeclavi, v Holešově na Kroměřížsku, Ostravě, Chebu, v Ústí nad Labem, Mostě, Roudnici nad Labem, Broumově, na Jesenicku a na Šluknovsku.

Agentura by měla nastartovat spolupráci mezi radnicí, neziskovými organizacemi, školami, úřady práce, firmami a obyvateli problémových lokalit. Naučí je postupovat tak, aby ghetta postupně zanikla či se změnila v běžné čtvrti.

Agentura bude v prvních dvou letech fungovat pilotně. Od roku 2010 by pak mohla svou činnost rozšířit do celé republiky. Stehlíková věří, že v boji proti ghettům budou pokračovat i příští vlády.

„Peníze, které na tom ušetříme, jsou nedozírné. Když se po dvou letech integrační práce člověk udrží na pracovním trhu, je to výhodnější, než když bude celý život na dávkách,“ uvedla Stehlíková.

Přípravný tým agentury oslovil 189 měst a obcí, na jejichž území se ghetta nacházejí. Zájem o spolupráci projevilo sedm desítek z nich. Vedení měst s ghetty věří, že jim agentura pro boj se sociálním vyloučením skutečně pomůže zlepšit situaci v problémových lokalitách.

Pracovníci agentury budou od ledna působit na 12 místech v Čechách a na Moravě. Podle sociologa Ivana Gabala je agentura krok správným směrem. Výběr míst a cíle označil ale za velmi ambiciózní.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika