O prodeji zdevastovaných domů rozhodlo na svém dubnovém zasedání městské zastupitelstvo. Od té doby obyvatelé Přerova spekulují, kam se jejich romští spoluobčané nastěhují. Podle jednatele Immofinu Bohumila Chodila se nezakládají na pravdě spekulace o jejich přesunu do jedné lokality.

„S každou rodinou ze Škodovy ulice budeme jednat individuálně,“ ujistil. „Smlouva mezi městem a společností Immofin je těsně před podpisem,“ potvrdila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). J

ak dále dodala, došlo v uplynulých týdnech k jejímu zpřesňování a dolaďování detailů. „V podstatě se ale dá říci, že navazuje na usnesení městského zastupitelstva z dubna tohoto roku a k žádným zásadním úpravám nedošlo,“ podotkla Grambličková. Společnost Immofin hodlá celou lokalitu srovnat se zemí a na místě zchátralého romského ghetta zbudovat obytné domy s polyfunkčním využitím.

„Chceme, aby tam byly obchody, bytové jednotky i parkovací místa,“ nastínil plány na zvelebení zchátralého místa, kterému se v současnosti každý kolemjdoucí raději vyhne, jednatel společnosti Chodil. Jak upřesnil, mělo by dojít k podpisu smlouvy v průběhu příštího měsíce. „Po přebrání dokumentace, která zmapuje počet dlužníků a řádně platících nájemníků, situaci vyhodnotíme a začneme s obyvateli Škodovy ulice ihned jednat,“ nastínil další vývoj.

Jak dlouho se však jednání povedou a s jakým úspěchem, si netroufá odhadovat. „Neděláme si iluze, že to bude lehké. Vždyť se jedná o dvaačtyřicet rodin, z nichž každá má zcela jiné nároky,“ poznamenal.

Někteří se na stěhování těší

Podle jeho slov už vyprchaly počáteční emoce a zdejší lidé se místo obavy o další existenci těší na nové bydlení. „Dokonce mě jeden z místních sám oslovil s tím, že už ve Škodovce nechce bydlet,“ líčí. Z prvotních nároků na milionové odstupné už Romové slevují.

„Každý chce něco jiného. Někdo rodinný domek, jiný byt. V jednom případě se nám už z milionu podařilo sešplhat na 270 tisíc,“ dodal jednatel. Firma bude hledat bydlení pro Romy pouze v Přerově a okolí. Lidé se tedy nemusejí obávat nějakého hromadného přesunu, jako například ve Vsetíně. Nehrozí ani to, že by se přerovští Romové společně stěhovali do předem vytipovaných objektů.

V posledních měsích se totiž mezi lidmi spekulovalo, že se přestěhují do hranických kasáren. Nálada mezi obyvateli čtvrti by se dala označit jako směs nejistoty a očekávání změny k lepšímu. „Už tady nechceme bydlet, chceme dům někde na vesnici,“ řekla třeba jedna z obyvatelek Škodovy ulice. „Snad se nějak dohodneme, ale hlavně, abychom kvůli dětem věděli, co s námi bude,“ dodal zase další z místních.

Související článek:

Prodej domů i s Romy je schválen