Podle nich je těchto chráněných opeřenců k vidění čím dál méně kvůli nedostatku hnízdišť. Ornitologové se proto rozhodli, že rorýsům s tímto problémem pomohou.

„Nedávno jsme umístili na budovu magistrátu čtyři speciální tříkomorové budky, takzvané rorýsovníky. Jde o budky sériově vyráběné z cementové směsi v Německu. Tyto budky se už osvědčily na různých místech v západní Evropě. Používají se dokonce i při budování nových staveb vyšších domů. Narozdíl od nás se totiž ve vyspělých zemích lidé snaží ohroženým ptákům pomoci vytvářením nových hnízdních příležitostí již při projektování staveb,“ uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolu (MOS) v Přerově.

Podle jeho slov k vybudování náhradních hnízdišť ornitologové přistoupili proto, že příští rok zanikne přírodní hnízdiště rorýsů na budově přerovské restaurace Bečva, kde má být přistavěno nové patro.

„Zanikne tak jedna z největších hnízdních kolonií rorýsů, která čítá okolo 10 až 12 párů. Jelikož hnízdiště nelze zachovat, navrhli jsme vybudovat náhradní, a to hned na protější budově, jejímž vlastníkem je město Přerov,“ vysvětlil Šafránek z MOS.

Přerovští ornitologové se také snaží vyhledávat hnízdiště rorýsů na ostatních domech a společně s jejich majiteli je zachránit. „V posledních letech se nám takto podařilo, především díky vstřícnému přístupu majitelů objektů, zachránit desítky hnízdních příležitostí rorýsů v panelové zástavbě,“ doplnil Šafránek.

Podle odborníků rorýsi obecní hnízdí výhradně v dutinách a spárách zdí, pod střechami, na půdách a také ve větracích otvorech panelových střech. „Tito ptáci, dříve velmi hojní, začínají ubývat právě kvůli nedostatku hnízdních příležitostí,“ zdůraznil Šafránek.