„Stavební práce byly zahájeny v minulém roce a nyní si tak návštěvníci v areálu bělotínské fary mohou prohlédnout zděnou hospodářskou budovu. Kdysi v těchto místech opravdu stála velká stodola," popsal starosta obce Eduard Kavala s tím, že expozice se skládá z velké stodoly, v jejímž v podkroví se nalézají menší stroje a nářadí.

„Za velkou vzácnost považuji knihu záznamů o mletí obilí z doby války, kterou jsem našel v rozpadlém Kantorově mlýně. Jsou zde záznamy o tom, kolik mouky se namlelo. My si často myslíme, že se mlelo ve velkém, ale jak záznamy potvrzují, šlo spíše o několik desítek kilogramů," vysvětloval starosta.

Návštěvníci se dozvědí, jak vypadal typický zemědělský rok, o zemědělství na Bělotínsku nebo si přečtou přesný popis zemědělských strojů včetně jejich využití.

Zkouška pro návštěvníky

„Návštěvníky rád zkouším, který ze dvou vystavených chomoutů je na krávu a který na koně. Já to vím, ale laik si holt musí tipnout. A kdo se to chce dozvědět, ať k nám zavítá," láká starosta.

Prohlédnout si tak lze secí stroje, jejichž kola si lidé navíc ozdobili malůvkami, šrotovník, pluhy, váhy, krouhače, kolovrátek, plečky, decimálky, cepy a síta, žací stroje, fukary, mlátičky a plno jiných originálních přístrojů z minulého a předminulého století.

„Smyslem tohoto muzea je, aby naše děti nezapomněly na zručnost našich předků, kteří si stroje často sami vyráběli. Mnoho z nich je funkčních, stačilo by je jen trošku zrestaurovat. Myslím, že děti ani nevědí, k čemu sloužily a neuvědomují si, jak moc se zemědělci v minulých časech nadřeli," dodal ještě Eduard Kavala.