K ustavujícímu zastupitelstvu, na němž se bude volit vedení města včetně starosty a místostarosty proběhne v úterý 18. listopadu od 16 hodin. Plánovaný termín je tak o dva týdny posunutý.

Důvodem prodlevy byla stížnost, kterou po říjnových volbách podala volička z Drahotuš.

„Ráda bych ve volbách vyjádřila svůj názor, ale nebylo mi to umožněno. V současné době nemám žádný platný doklad totožnosti a i přes veškerou snahu s tím nikdo nic nedělá," řekla už dříve Deníku Ludmila Stanislava Staňková, která se na Krajský soud v Ostravě obrátila.

Se zamítavým stanoviskem soudu zároveň končí činnost okrskové komise v Drahotuších, která až do soudního rozhodnutí musela čekat, zda-li nedojde k opakovanému sčítání hlasů.

„Jsou tři možnosti, jak soud v takových případech rozhodne. Podanou stížnost může zamítnout, což je tento případ. Pokud by ale označil návrh jako opodstatněný, může nařídit opakované sčítání hlasů nebo dokonce opakování celého volebního procesu," uvedl vedoucí registračního úřadu v Hranicích Petr Mynář.

Úvodní zasedání v sokolovně

Soud rozhodl ve čtvrtek 6. listopadu, radnice získala oficiální vyrozumění o den později.

Vzhledem k povinnosti uveřejnit program zastupitelstva s týdenním předstihem je úterý 18. listopadu v podstatě nejbližší možný termín.

„K zasedání sice mohlo dojít už v pátek 14. listopadu, ale páteční odpoledne není pro takový účel nejvhodnější. Další možností byla středa 19. listopadu, ale v tuto dobu zase není volná sokolovna," řekla starostka Hranic Radka Ondriášová, která jednání svolala.

Právě v sokolovně, která disponuje mnohonásobně vyšší kapacitou než zasedací místnost na zámku, se jednání zastupitelů uskuteční.

Mělo by na něm být definitivně potvrzeno, že novým starostou města pro volební období 2014–2018 se stane Vladimír Juračka (Hranice 2000) a místostarostkou Radka Ondriášová (ČSSD).

Stojí to alespoň v koaliční dohodě, kterou patnáct zastupitelů pěti zvolených stran, vyjma zastupitelů ANO a KSČM, brzy po volbách podepsalo.