Muzeum Komenského se tak připojilo k ostatním památkám v republice, které letos slaví „Rok Rožmberků“.

„Petr Vok zemřel před čtyřmi sty lety a jeho smrtí tak Rožmberkové vymřeli po meči,“ připomněl ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler. Přestože se do dějin zapsal hlavně jako vlastník rozsáhlých panství v Jižních Čechách, sňatkem s mladičkou Kateřinou z Ludanic získal do svého majetku i Helfštýn a město Lipník.

„Proniknutí Rožmberků na Moravu bylo svým způsobem výjimečné. Pro Petra Voka bylo manželství s Kateřinou výhodným sňatkem pro rozšíření bohatství, jejich svazek ale nebyl stvrzen potomkem,“ doplnil Himmler.

Pro čtyřicetiletého Voka bylo manželství s Kateřinou z Ludanic, která měla v době sňatku pouhých čtrnáct let, svým způsobem dobrodružství. „Byl totiž zvyklý na luxusnější zázemí jihočeských panství jako byly Kratochvíle, Třeboň nebo Bechyně,“ připomněl také kastelán hradu Jan Lauro.

Helfštýn se přesto pro posledního z Rožmberků stal oblíbeným letním sídlem a výletní destinací, kde trávil chvíle odpočinku. „Petr Vok tak výrazně zasáhl do historie Přerovska,“ řekl kastelán.

K historii hradu se váže i pověst, podle níž rod Kateřiny z Ludanic proklel potulný mnich. „Tu noc, kdy se zde Kateřina narodila, se chtěl mnich ukrýt na hradě před bouří. Panstvo na něj ale vypustilo psy. Rozzlobil se tak, že zarazil hůl do skály a Ludance proklel. Řekl, že z té hole vyroste planá hrušeň a rod nakonec vymře,“ přiblížila Blanka Prudilová, která má na starosti kulturu na lipnickém Městském úřadě.

Tato kletba se nakonec vyplnila hned dvakrát – smrtí Kateřiny vymřel její rod po přeslici a úmrtím Petra Voka zase Rožmberkové vymřeli po meči.

Právě Hradním bálem, na němž nechybí průvod šlechticů v historických kostýmech, dobová hudba či kejklíři, si lidé každoročně připomínají slavnostní příjezd obou manželů na hrad. Letos přitáhl na první nádvoří sedm stovek návštěvníků.

Na vůbec první ročník konání této akce zavzpomínal starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl. „Přemýšleli jsme s kastelánkou Marcelou Kleckerovou, jak dění oživit, a tak vznikl nápad uspořádat bál. První ročník byl hodně partyzánský, na Helfštýně tehdy nebyla potřebná technika, podium ani osvětlení. Akci ale provázelo obrovské nadšení a hned poprvé na ni přišlo třináct set lidí,“ podotkl.

Lidé letos mohli kromě tradičního průvodu Petra Voka s Kateřinou Ludanskou zhlédnout také vystoupení olomoucké skupiny historického šermu Adorea. „Šermířská groteska sice nevychází ze skutečnosti, ale mohlo se to stát. Otec Petra Voka je s malým dítětem na procházce a tři lapkové se panovníka pokoušejí ukrást. Dojde tedy na souboj,“ popsal scénku jeden z šermířů Václav Kopa.

Zpestřením byla i dobová hudba v podání skupin Camerata a Happy To Meet. Na čtvrtém nádvoří pak návštěvníky pobavila komentovaná prohlídka středověkých mučících nástrojů, které si mohli odvážlivci vyzkoušet na vlastní kůži.