Dosud byly daně přerozdělovány ve prospěch měst. Praha například dostávala na jednoho obyvatele šestapůlkrát více peněz než ty nejmenší obce. Novela by měla přispět k rovnoměrnějšímu rozdělování daní. Menší obce si polepší, zatímco velká města dostanou peněz méně.

Radost může být předčasná

„Jsme rádi, že se věci posunuly tímto směrem. Jako Spolek pro obnovu venkova jsme jedni z iniciátorů této změny. Myslím, že petice proti diskriminaci obyvatel venkova, kterou jsme před časem sepsali, k této novele také přispěla,“ uvedl bělotínský starosta a zároveň předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala.

"Je to pouze první krok správným směrem.“ Eduard Kavala, starosta Bělotína

 

Podle jeho slov však může být radost malých obcí z novely předčasná. „Nechci být předčasným optimistou, uvidíme, co na to řekne parlament, kde většina poslanců pochází z měst,“ podotkl Eduard Kavala.

Jak dále uvedl není novela definitivním řešením. „Je to pouze první krok správným směrem. Do roka by se měla připravit kompletní nová pravidla toho, jak budou daně rozdělovány, a my jako Spolek pro obnovu venkova se na tom chceme podílet,“ dodal bělotínský starosta.

Nejmenší obce dostanou nejvíc

Nejlépe na tom budou podle novely obce s nejmenším počtem obyvatel. Ty by měly dostat do rozpočtu až dvakrát tolik peněz než dosud. Na Hranicku patří mezi takové obce Dolní Těšice se zhruba padesátkou stálých obyvatel. „My tento krok jenom vítáme. Čekali jsme na to, protože už za minulé vlády byly náznaky, že se podaří něco takového schválit. Doufám jen, že novela skutečně vejde v platnost,“ řekl starosta Dolních Těšic Jiří Tvrdoň.

Ten ale zatím nedokáže odhadnout, nakolik si jeho obec polepší. „Konkrétní představu, jak bude náš nový rozpočet vypadat, zatím nemáme. To uvidíme až příští rok, až se budou daně podle novely rozdělovat,“ sdělil Jiří Tvrdoň.

Ani město Hranice zatím neví, jaký bude mít novela dopad na jeho rozpočet, zda mu například neubude peněz. „Vzhledem k tomu, že vláda schválila novelu teprve ve středu, zatím nemůžeme přesně říct, jak se to projeví na rozpočtu města Hranice. Zřejmě ale nepůjde oproti předchozím rokům o velký rozdíl. Původně předložený návrh novely byl pro nás mnohem horší,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Rozdělování daní mezi obce je v České republice dlouho diskutovaným tématem. Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí České republiky již několik let vyvíjejí aktivity k tomu, aby byly daně rozdělovány rovnoměrněji než dnes, kdy jsou zvýhodňována velká města. Letos byla například vytvořena Petice proti diskriminaci obyvatel venkova, pod kterou se podepsalo celkem osm set obcí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika