Důvod k radosti mají starostové všech obcí na Přerovsku. Příští rok budou hospodařit s více penězi, a to díky včerejšímu schválení novely zákona o rozpočtovém určení daní. Některé obce si polepší řádově o desítky tisíc korun, jiné o statisíce.

O kolik se konkrétně navýší příjmy obecních kas, však v tuto chvíli většina starostů netuší. „Asi si budu muset dát štamprli,“ reagoval na zprávu s nadsázkou Eduard Kavala, starosta Bělotína a zároveň předseda Spolku pro obnovu venkova ČR.

Kavala už dlouhou dobu usiluje o spravedlivější rozdělení daní mezi města a vesnice. „Je to krok správným směrem a mám z toho velkou radost,“ netajil se Kavala.

Městům a obcím se novým návrhem zvýší jejich podíl na sdílených daních z 20,59 procenta na 21,4 procenta. „Novela také mění dosavadních čtrnáct velikostních koeficientů, podle kterých se peníze dosud rozdělovaly, na čtyři,“ vysvětlil Kavala.

Podle něho na schválené změně neprodělá žádná z obcí na Přerovsku. „Zatím jsme to spočítali orientačně a podle nových pravidel by mělo dojít k navýšení rozpočtu Přerova zhruba o tři miliony korun,“ informovala vedoucí finančního odboru přerovského magistrátu Oldřiška Sedláčková.

Zkrátka nepřijdou ani menší obce na Přerovsku. „Každá koruna je však pro nás cenná. Peníze do rozpočtu jsou pořád potřebné. Teď jsme se například pustili do oprav budov, a s tím jsou spojené velké náklady,“ řekla Hana Zittová, starostka Kokor.

„Jsme rádi za každou korunu, kterou jsme schopni využít správným způsobem. Například příští rok by nám tyto peníze mohly posloužit na údržbu chodníků a opravy objektů v majetku obce,“ sdělil starosta Dřevohostic Stanislav Skýpala.

Většina starostů však zatím netuší, o kolik vzrostou příjmy obcí. „Tu částku zatím neznám, ale předpokládám, že by to mohlo být něco kolem půl milionu korun. Peníze nám přijdou určitě vhod, máme totiž v příštím roce v plánu začít s výkupem pozemků pro výstavbu domků,“ sdělil starosta Beňova Ivo Pitner.

Novelou zákona o rozpočtovém určení daní se bude ještě zabývat Senát. Poté zákon musí podepsat prezident.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Petice proti diskriminaci venkova míří opět do Senátu

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika