Podle FN je rozšíření možné, ale museli by se více zapojit zubaři z privátních ordinací. Ti jsou vytíženi dost. Navíc do víkendových služeb na zubní pohotovosti by se chtělo jen málokomu.

O novém fungování zubní LPS v Olomouci se o víkendu rozvířila debata na sociálních sítích, kde lidé sdíleli svoje zkušenosti. „Jeli jsme až z Chropyně s tatínkem a ve 12 hodin mu řekli, že už ho neošetří. Museli jsme až do Brna,“ popisovala třeba jedna z diskutujících.

Zubní lékařská pohotovost ve Fakultní nemocnici Olomouc v sobotu 2. března 2024
Zubní pohotovost v Olomouci v novém režimu. Jak to vypadalo v praxi

Pacientů, kteří jedou do Olomouce zbytečně, je každý víkend několik. Je to dáno tím, že kapacita pohotovostních ordinací má své limity a dle počtu příchozích pacientů již byla naplněna do konce ordinační doby. Informaci o aktuálním vytížení mohou lidé získat předem na webu nebo telefonicky v ordinaci. Lidé, kteří na pohotovost dorazí brzy dopoledne, si musejí počkat i několik hodin, než na ně přijde řada.

Na provozování zubní pohotovosti v omezeném režimu vypsal Olomoucký kraj výběrové řízení letos v lednu poté, co FN vloni v srpnu ukončila smlouvu s krajem na tuto LPS. Do výběrového řízení na větší rozsah se nikdo nepřihlásil.

Podle FN je zatím na hodnocení změny platné od 1. března brzy. „Nápor na zubní LPS je samozřejmě značný, ale ten byl i před úpravou provozní doby,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Seismická stanice na Olomoucku a mapa otřesů v letech 1996 až 2022.
Zemětřesení hrozí i na Hané. V ohrožení je i Hranicko a Přerovsko

Pohotovost by podle FN měla řešit pouze akutní problémy, tedy nikoliv stavy, které jsou dlouhodobé a které mají lidé řešit cestou svého ošetřujícího zubního lékaře. „Pokud tedy čekají s podobnými věcmi na provozní dobu zubní LPS, konají proti jejímu smyslu a významu,“ připomněl mluvčí.

Nemocnice je podle mluvčího ochotna jednat o možném rozšíření provozní doby zubní LPS. „FN již deklarovala svou ochotu ji opět rozšířit, pokud se do ní více zapojí terénní stomatologové a posílí naši nedostatečnou personální kapacitu,“ poukázal mluvčí. „Prostory a provozní zázemí jsme připraveni v takovém případě nabídnout,“ dodal.

V placené části článku se mimo jiné dozvíte
● Přehled, jak a kdy funguje zubní pohotovost v Brně, ve Zlíně a dalších městech

Nelze ke službám přinutit

Podle předsedy Oblastní stomatologické komory Olomouc Ondřeje Procházky se komora dozvěděla o změnách provozní doby zubní LPS ne od garanta, kterým je kraj, ale zprostředkovaně z fakultní nemocnice. Česká stomatologická komora však nemá legislativní nástroje, kterými by přiměla kolegy, aby sloužili na pohotovosti. Vloni začátkem léta se na ně obrátila a na základě této výzvy se deset zubařů přihlásilo a do služeb v nemocnici začalo docházet.

„Byli jsme připraveni, že výzvu zopakujeme, ale mezitím bylo krajem vypsáno výběrové řízení jen na soboty, neděle a svátky. V tomto rozsahu je to fakultní nemocnice schopna zajistit sama. Pohotovosti jsou přetíženy všude, zneužívají se a tím, že se kapacita omezila proti původnímu stavu, je momentální situace o to horší,“ uvedl Ondřej Procházka.

Koně v Ludvíkově, místní části velkých Losin. Snímek z 9. března 2024.
Z chovu hrůzy na Šumpersku odebrali dvacet koní

Zubaři jsou plně vytíženi ve svých ordinacích a volno po službě na pohotovosti jim nikdo nezaplatí. Další den opět musejí nastoupit ke svému křeslu. Služba na pohotovosti v nemocnici by však z pohledu nabytí intenzivní praxe mohla být atraktivní například pro mladé stomatology.

„Můžeme výzvu směrem ke kolegům zopakovat, pokud to bude fakultní nemocnice chtít, nebo to případně musí řešit kraj,“ dodal předseda oblastní komory.

Neodkladnou péči by měl poskytnout každý

Jak již dříve sdělil Olomouckému deníku náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák, pacienti s potížemi by se měli obracet primárně na svého zubního lékaře. Pokud ho nemají, v neodkladných případech mohou navštívit jiného specialistu v oboru zubní lékařství, který by je v rámci své ordinační doby měl ošetřit.

„Podle zákona o zdravotních službách, jak vydala České stomatologická komora ve svém věstníku, jsou stomatologové povinni ve své pracovní době ošetřit pacienty s náhlými potížemi, i neregistrované. Zákon hovoří jasně,“ reagoval Horák.

Jednotka intenzivní péče chirurgického oddělení přerovské nemocnice se po jednadvaceti letech dočkala modernizace.
Vybavení i přístroje na JIP zmodernizovala chirurgie v Přerově. Za čtyři miliony

Česká stomatologická komora k tomu vloni vydala přípis: „Pacienti, kteří nemají svého registrujícího zubního lékaře nebo je pro ně nedostupný (protože se například aktuálně zdržují mimo své bydliště), mají možnost žádat poskytnutí neodkladné péče u kteréhokoliv poskytovatele zdravotních služeb v oboru zubní lékařství v jeho ordinační době. Této možnosti by měli využívat přednostně, protože pohotovostní služba je určena jen pro ty případy, kdy dojde k náhlé změně zdravotního stavu či zhoršení průběhu onemocnění mimo běžnou ordinační dobu…každý poskytovatel je v průběhu své pravidelní ordinační doby povinen poskytnout neodkladnou péči každému pacientovi, který ji potřebuje.“

Jak fungují zubní pohotovosti v jiných krajských městech

Brno
Úrazová nemocnice v Brně
pracovní dny 18 - 24 hodin
víkend, svátky 8 - 20 hodin

Ostrava
Dental Emergency (Areál Ridera Sport)
pracovní dny 18 - 6 hodin
víkend nepřetržitě

Zlín
Krajská nemocnice Tomáše Bati
Sobota, neděle, svátky 8 - 13 hodin
(dále na webu odkazuje na Olomouc a Brno)

Pardubice
Nemocnice Pardubického kraje
pracovní dny 17- 21 hodin
svátky a víkend 8 - 12, 13 - 18 hodin