V Hranicích se nechtějí rozhodnout hned.

„Rozhodnutí bude složité, protože na organizaci vánočního programu bylo vynaložené úsilí, jsou podepsané smlouvy a jeho zrušení by mohlo znamenat sankce. Nechceme trhy ukončit, ale budeme zvažovat čísla v místě a vyzývat neočkované i lidi se zdravotními problémy, aby na trhy nechodili,“ řekl starosta Hranic Jiří Kudláček.

V pondělí ve městě zasedá krizový štáb, který se bude otázkou konání trhů zabývat.

V Hranicích se má slavnostně rozzářit vánoční strom 3. prosince a trhy se podle programu mají konat až do 21. prosince.

Sváteční atmosféru má navodit rozsáhlý Halouzkův betlém, Ježíškova pošta, zvonička a vánoční stromky v podloubí, které tradičně zdobí školy, spolky a organizace z Hranic. Děti se mohou těšit na kolotoč nebo živá zvířátka.

Nemocnice Hranice. Ilustrační foto
V hranické nemocnici leží dvě desítky pacientů s covidem

Budeme se přizpůsobovat

Do Přerova přivezou vánoční strom v sobotu 20. listopadu a slavnostní rozsvěcení se má konat v neděli 28. listopadu. Zda se letos náměstí zaplní lidmi, nebo se stromek rozzáří tak jako loni bez přítomnosti veřejnosti, rozhodnou nejbližší dny.

„V tuto chvíli nic nerušíme, ale sledujeme situaci i vládní opatření a budeme se jim přizpůsobovat. Jestliže nebude možné uspořádat koncerty, budou na náměstí jen trhy a reprodukovaná hudba. Pokud bude nutné zrušit i trhy, na výběr mít stejně nebudeme,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

"Bez uzávěry nic nerušíme"

Zrušit rozsvěcení vánočního stromku, které se uskuteční v pátek 26. listopadu v 17 hodin, nechtějí v Kojetíně.

„Jde o jednodenní venkovní akci na Masarykově náměstí a nevidím k tomu důvod. Kromě slavnostního rozsvícení stromku bude součástí i ohňostroj,“ řekl starosta Kojetína Leoš Ptáček.

Definitivně odpískat vánoční program zatím nechtějí v Lipníku ani v Tovačově.

„Pokud nebude nařízena razantní uzávěra na kulturní akce, zřejmě u nás slavnostní rozsvěcení stromu v sobotu 27. listopadu proběhne. Máme nasmlouvaný koncert Pavla Nováka, který trvá hodinu, a prostor na náměstí je dostatečně velký, aby se daly dodržovat rozestupy,“ řekl starosta Tovačova Marek Svoboda.

Nad tradičními Vánocemi na zámku, které se konají ve vnitřních prostorách, se ale zatím vznášejí otazníky. „V případě nutnosti tuto akci s jarmarkem zrušíme,“ dodal.

Ozdobená olomoucká vánoční jedle na Horním náměstí. 10. listopadu 2021
Vánoční trhy v Olomouci ruší program, rozsvěcení stromu nebude. Punč zůstane

Na bryčce za dětmi

Přizpůsobit se aktuální epidemiologické situaci chtějí v Dřevohosticích, kde se sice vánoční strom rozzáří 5. prosince odpoledne, ale Mikuláš s družinou bude podobně jako loni objíždět domácnosti s nadílkou na bryčce.

„Rozsvícení stromku tedy nebude velké setkání se stovkami lidí, ale nastrojíme bryčku a vyrazíme za dětmi, kterým rozdáme nadílku. Máme tři anděly a dva čerty, kteří pojedou se mnou,“ vylíčil starosta Dřevohostic Petr Dostál, který se stejně jako v minulých letech zhostí role Mikuláše.

„Představa k dnešnímu dni je, že půjdeme i do vánočního jarmarku, který se koná v atriu na zámku, a částečně ho rozšíříme o venkovní prostranství. Připojit se chceme 8. prosince i k akci Česko zpívá koledy,“ dodal.

Od vývoje epidemiologické situace se podle něj bude odvíjet konání kulturních akcí ve vnitřních prostorách.

„Čekáme na pravidla, ale nechtěli bychom ani o tyto akce přijít, takže jsme připraveni i na kontroly u vstupů. V plánu je zatím 15. prosince koncert skupiny Arrhythmia v sokolovně, a pak 27. prosince vystoupení gospelové skupiny Good work v místním kostele,“ uzavřel Petr Dostál.