Rakousko-Uhersko žije. Tedy alespoň na jeden den ožilo na náměstí v Hranicích. A s celou monarchií i její hlavní představitel, císař František Josef I. Ten do Hranic přicestoval se svou výpravou, aby se zúčastnil slavnostního rozsvěcení vánočního stromu.

„Sláva, ať žije císař František Josef I.," znělo náměstím při příjezdu vzácné panovnické návštěvy. „Naposled jste nás navštívil tuším roku 1906, kdy jsme na vaši počest číše zvedali, abychom vám tím dlouhého věku popřáli. Císaři, vaše veličenstvo, vítejte ve městě Hranice," přivítal starosta Hranic Jiří Kudláček jeho císařskou milost.

Pak již krátce promluvil sám habsburský monarcha. „Vážené obecenstvo, srdečné pozdravy pro poddaný lid Weisskirchen, tedy Hranice na Moravě," pozdravil císař shromážděný dav.

Následně přepustil řečniště přítomnému baronu von Wrbna, který nabídnutým prostorem k vyjádření nepohrdl. Lámanou češtino-němčinou, jež mohla leckomu dát vzpomenout na kultovní pořad Alles Gute z dílny Milana Štaindlera a Davida Vávry, mimo jiné vyjmenoval panovnické tituly, kterými se František Josef může pyšnit.

Císař vyznamenával

„Jsem felmi rádostná, že jsem vás a hlavně jeho císařskokrálovské veličenstvo, mohl přivítati ve Weisskirchen, tedy v Hranicích na Moravě. Je úžasné, že při této slafnostní příležitosti ráčilo veličenstvo navštíviti toto krásné město," prozradil mimo jiné baron.

Císař při tomto významném setkání neopomněl vyznamenat významné místní osobnosti. Kromě starosty se uznání dočkali ještě historik Jiří K. Nebeský, vedoucí Rozmarýnku Katarína Hegarová a barista Lukáš Sazima.

Poté se již mohlo přejít k očekávanému rozsvícení vánočního stromu. Slavnostnímu okamžiku letos kromě hudebního doprovodu dodávaly atmosféru také speciální reflektory, jež na zdech domů vytvářely vánoční obrazce. Zhruba patnáct minut po sedmnácté hodině se za bouřlivého nadšení strom rozzářil.

„Strom je hezký, mám srovnání s Prostějovem, kam chodím do školy, a myslím, že Hranice jsou na tom tedy o moc lépe," prozradila Martina Seibertová.

Emoce však nevyvolávalo pouze rozsvěcení stromu, ale pochopitelně také významná návštěva.

„Na příjezd jeho císařskokrálovské milosti jsem se moc těšila. František Josef je můj nejoblíbenější evropský monarcha. Jen tedy doufám, že tentokrát se do našeho města vrátí dříve než za sto let, nevím jak to, že mu to trvalo tak dlouho. Ale jsem opravdu ráda, že jsem jej mohla vidět naživo, na svůj věk vypadá vážně dobře," neskrývala nadšení císařova příznivkyně Martina Seibertová.

Našli se však i taková individua, jež nepatří mezi císařovy podporovatele. „Víte, myslím si, že monarchie to má již za sebou. Pokud František Josef nezmění svůj přístup, brzy se mu může stát, že se jednoho krásného dne probudí v demokratickém státě," domnívá se jeden z přítomných, který si raději nepřál být jmenován.

Připravili řadu překvapení

Ale od těchto lichých politických myšlenek zpět k Vánocům. „Je mou milou povinností abych předal pár informací. Po dobu adventní jsme si pro vás spolu s Městskými kulturními zařízeními připravili celou řadu překvapení. Dovolte tak, abych vás pozval na cyklus, který bude zde na náměstí probíhat až do data 17. prosince. Pak dojdeme v adventu klidu a budeme vyčkávat narození Ježíše Krista Nazaretského," řekl Jiří Kudláček.

„Já z tohoto místa přeji všem obyvatelům našeho města, aby si tento vzácný čas, čas adventu, se svými rodinami užili, aby probíhal v klidu, aby se vám vše dařilo a abyste na konci svátků plni síly do nového roku vstoupili. Hezký vánoční čas vám všem," zakončil starosta města svůj krátký proslov.

Následně byl starostovi ještě předán malý dar. „Abyste vzpomínal na dnešní den i ve své pracovně, tak vám předáváme portrét jeho císařskokrálovského veličenstva Františka Josefa I. Prezidenti se mění, volby jsou volby, ale tento obrázek tam může být pořád a nikdo se nemůže urazit," zažertoval na závěr Roman Prokeš ze Studia Bez kliky, který celým úvodem provázel.

Poté se již všichni přítomní mohli začít naplno věnovat punči, svařáku a jiným nápojům a pochutinám, které stánky na náměstí letos nabízí.

O hudební doprovod se staral houslista Jiří Erlebach, jenž nabídl rozmanitou směsici skladeb, většinou doplněnou moderním hudebním podkladem. Zazněl tak Vivaldi, židovské písně, ale i soundtrack z filmu Mission Impossible. Posledním bodem programu poté bylo vystoupení Moravské veselky.

Program na Masarykově náměstí pokračuje také v sobotu i v neděli. Od 17 hodin se mohou návštěvníci těšit v sobotu na Taneční Vánoce a v neděli pak na Vánoční hraní pod stromkem, tentokrát s Vokalamitou.

David Král