Lidé, kterým používání zábavní pyrotechniky vadí, však mohou podávat stížnosti jen na základě konkrétních situací. Zákon, který by tuto aktivitu vyloženě zakazoval, totiž neexistuje.

„O vánočních svátcích a Silvestru se nákup a používání pyrotechniky zvyšuje. Přímo se ale na bouchání petard nezaměřujeme, protože žádná obecně platná vyhláška neexistuje. Lidé ale nesmí prostřednictvím petard rušit noční klid, nesmí znečišťovat veřejné prostranství a nesmí narušovat občasné soužití,“ řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Podle něj se právě poslední bod týká situací, při kterých mládež vmetá petardy přímo pod nohy kolemjdoucích. I takový případ se v Hranicích v posledních dnech vyskytl.

„Už jsme zaznamenali stížnost na třídě 1. máje u základní školy. Děti tam házely petardy na chodník, jeden člověk se toho lekl a podal stížnost. Zvýšili jsme proto v tomto místě kontroly, ale v přítomnosti strážníků k používání petard nedocházelo,“ uvedl dále velitel Městské policie v Hranicích s tím, že lidé se v případě potřeby mohou obracet právě na městskou policii.

Takto se bavící mládež samozřejmě mohou přistihnout přímo na místě činu také samotní strážníci. „Pokud se lidé dopustí protiprávního jednání, tedy například zněčištění veřejného prostranství nebo rušení nočního klidu, strážníci to mohou vyřešit buď domluvou, nebo blokovou pokutou do výše tisíc korun,“ uvedl dále Mann.

Silvestr je výjimkou

Přestože se městská policie obvykle porušováním těchto pravidel zabývá, poslední den v roce v tomto směru tak striktní není.

„Silvestr je v rušení nočního klidu či znečišťování veřejného prostranství výjimkou. V tento den to na náměstích a v ulicích neřešíme. Oslavy jsou většinou právě tohoto druhu, takže se s tím počítá a de facto se to toleruje,“ dodal k blížícímu se konci roku Miroslav Mann. „V ostatní dny to ale neplatí. Pokud na protiprávní jednání přijdeme, řešíme to,“ dodal velitel.

Kromě lidí může používání hlučné pyrotechniky rušit také zvířata. Případy potulujících se psů připustil také velitel hranických městských policistů.

„Stávalo se to hlavně po Silvestru, ale nebylo to v nikterak velkém množství. Majitelé většinou dopředu informují, že se jim pes zaběhl, jindy ho najdeme sami. Málokdy se stane, že bychom odváželi psa do útulku,“ konstatoval.

Varování před požáry

Se Silvestrem a používáním zábavní pyrotechniky samozřejmě souvisí také zvýšené nebezpečí vážných úrazů a popálenin. Výjimkou nejsou ani požáry domů či bytů. Před těmito situacemi proto každoročně varují hasiči.

„Ráda bych varovala občany Olomouckého kraje před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž ročně způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Ta také dodala, že pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby, které by tak mohly ohrozit kolemjdoucí osoby či majetek. „Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár,“ uvedla dále.

Rachejtle dětem do rukou nepatří

Podle tiskové mluvčí Vladimíry Hacsikové se hasiči v poslední době často setkávají s prodejem rachejtlí dětem, což považuje za velký problém.

„Často pak u dětí vznikají úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít,“ přiblížila.

Také z tohoto důvodu hranická městská policie kontroluje i obchody, které petardy, rachejtle či světlice prodávají. Pyrotechnika je totiž zákonem rozdělována do jednotlivých tříd a jen ta základní, která zahrnuje například prskavky, pistolové kapsle nebo bouchací kuličky, je přístupná i nezletilým.