Někdy lidem stačí domluva, jindy je bujaré veselí může vyjít až na pět tisíc korun.

Při první návštěvě se strážníci snaží vyřešit problém domluvou. Pokud si člověk nedá říct, jedou za ním znovu a mohou mu přímo na místě udělit blokovou pokutu do tisíce korun.

„Další pokuta, pokud je nutná, už může být vyměřena za neuposlechnutí výzvy a také bývá až do tisíce korun,“ řekl velitel hranické Městské policie Miroslav Mann.

Koho ani opakovaná pokuta nezklidní, bývá zpravidla předvolán k jednání u přestupkové komise. Ta ho může připravit o dalších pět tisíc.

„V deseti případech z celkových čtyřiapadesáti se nejednalo o rušení nočního klidu, ve 43 případech jsme řešili rušení nočního klidu domluvou a jednou byla věc oznámena správnímu orgánu města,“ vyčetl z prázdninové statistiky, kterou si městská policie vede, její šéf.

Strážníci však jezdí uklidňovat příliš rušné jedince i přes den. Do desáté hodiny večerní se sice nejedná o rušení nočního klidu, ale dá se opřít o paragraf občanského soužití.

„V takových případech se snažíme lidem vysvětlit, že v rámci dobrých sousedských vztahů by se měli trochu ztišit,“ uvedl Mann s tím, že udělení pokuty bývá přes den složitější.

Lidé, kterým vadí jakýkoliv ruch ze sousedství, mají ještě další možnost, jak mu zabránit. Většinou jí ale nevyužívají.

„Mohou se obrátit na hygienu a požádat ji o změření hluku. Takovéto měření však stojí kolem deseti tisíc korun, bez ohledu na to, s jakým výsledkem dopadne,“ vysvětlil Mann důvod, proč se na hygieniky obrací jen málokdo.

Celý proces navíc probíhá za zavřenými okny. Přes léto, kdy bývají dokořán, je tedy naprosto bezpředmětný.