Rybáři se zde utkají v největším závodě v lovení ryb v České republice s názvem Carp Maraton Tovačov. Závodníci budou opět lovit nepřetržitě šest dní.

Novinkou letošního ročníku je, že nebudou chystat výhradně kapry, ale i amury. Akci pořádá Českomoravský kaprářský spolek.

„Letos máme přihlášených čtyřiačtyřicet týmů, které budou dvoučlenné s nepovinným asistentem. Více než dvě třetiny týmů postavily společnosti zabývající se výrobou či prodejem potřeb pro rybáře. Všechny týmy budou zastupovat Českou republiku, jen jeden bude z Německa,“ informoval ředitel závodu a zároveň mluvčí Českomoravského kaprářského spolku Petr Tydlačka.

Podle jeho slov se bude letos lovit nejen kapr, ale i amur. Bodovat se bude ryba dosahující délky nejméně 60 centimetrů. Lovit se bude systém „chyť a pusť“, takže veškeré ulovené ryby se vrátí zpět do vody.

„Týmy smí používat celkem čtyři pruty, každý s jedním háčkem. Závodníci mohou lovit na boilí či peletu,“ upřesnil Tydlačka.

Závodníci však mají zakázáno lovit a krmit živými nástrahami. Rozhodčí může kdykoliv zkontrolovat použitou nástrahu a montáž. „Každá ulovená ryba se bude bodovat systémem deset gramů hmotnosti rovná se jeden bod,“ vysvětlil Tydlačka.

Loni se klání zúčastnilo 48 týmů. Vítězný tým za šest dnů zvládl vylovit z vod 69 kaprů o celkové hmotnosti 303,1 kilogramu. Nejdelšího kapra ulovil Lukáš Belha. Kapr měřil 86 centimetrů a vážil 11,3 kilogramu.