S přípravami se v areálu začalo už v pět hodin ráno.

„Je to pro nás tradiční záležitost. Pro naše členy to znamená, že ode dneška až do konce roku mohou chytat ryby," přiblížil Miroslav Vítek, hospodář areálu a majitel lovného rybníku.

Rybářský spolek v Bělotíně zakládal před čtrnácti lety. Kromě jarních závodů organizují jeho členové ještě podzimní soutěž, v zimě zase rybářský ples. I přes chladnější ráno slibovalo sobotní počasí bohaté úlovky.

„Aby ryby žraly a šly na návnady, musí mít voda určitou teplotou. Díky tomu, že byly teplé noci, tak se nestačila ochladit. Myslím, že je to dnes slušné," podotkl Vítek.

Závody měly svá jasná pravidla. Každý centimetr chycené ryby znamenal bod, a soutěžící s největším ziskem se stal vítězem. Každý z účastníků si mohl ponechat jen jednu chycenou rybu. A úlovky se dařily.

Mezi soutěžícími byly ženy i děti. Se svou čtrnáctiletou vnučkou Monikou přijel například Josef Pokluda z Hranic.

„Rybařím už padesát let. Na zdejší závody jsem přijel popáté. Je to tady nádherný, hlavně kvůli atmosféře. Letos je tu se mnou i vnučka, která zálibu podělila," svěřil se.

Zachytat si v Bělotíně se rádo vrací vícero rybářů.

„Jezdím tu od úplného začátku. Je tady výborná zarybněnost revíru, a také je to asi jedna z nejlepších organizací závodů," řekl Jan Gajda z Hranic.

Návštěvníci si mohli pochutnat na čerstvém pstruhovi nebo kaprovi přímo z udírny. V útulném areálu panovala spřízněná atmosféra.

„Přišli jsme sem hlavně kvůli synovi, aby se podíval na chytání ryb. Je to hezky strávené odpoledne. Můj manžel to má jako zálibu, i když sám nechytá, rád okukuje. Zato můj děda byl výborný rybář," prozradila Sabina Mrázková z Bělotína.

Rybaření je vášeň, která často vypukne již v dětství. Tuto známou věc potvrzuje i hospodář Miroslav Vítek.

„Ryby dělám celý život, pracoval jsem jako profesionál, a teď se tomu věnuji na důchod. Už je chytat nemusím, teď je chovám, to je moje radost. S mým tatínkem jsem už jako kluk chodil na závody a zůstalo mi to celý život. Dnes zasvěcuju zase mladší generaci, moje vnoučata, a zkušenosti předávám dál," vysvětlil.