Podle Agentury ochrany přírody a krajiny totiž právě přikrmování, hnojení a vápnění způsobuje, že se rybník více zabahňuje a někteří lidé bydlící v jeho blízkosti se domnívají, že i více zapáchá. Starosti si s tím dělají hraničtí rybáři.

„Ačkoliv jde o rybochovné zařízení, tak si ochránci přírody vymínili, že se zde nebudou chovat ryby. Bude to boj," povzdechl si rozhořčený předseda Českého rybářského svazu, místní organizace Hranice Pavel Helísek.

Nyní si bude muset místní svaz rybářů vše nechávat schválit a každý krok konzultovat s Agenturou ochrany přírody a krajiny.

„Rybáři zde budou moci chovat ryby, ale v jejich přirozeném prostředí bez jakýchkoliv dalších příkrmů. Nemůže zde jít kvůli dosažitelnosti projektu o intenzivní chov," vysvětlil mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Proto rybáři přislíbili, že po dobu 20 let budou dodržovat podmínky dotace.

Revitalizovaný rybník Kuchyňka v Hranicích

Břeh i hráze zpevní

Poslední vyčištění se datuje do roku 1970.

„Od té doby nic. Na odbahnění se čekalo jako na smilování. Navíc celý rybník má kvůli dopravě narušené hráze. Ty byly v havarijním stavu," dodal Pavel Helísek s tím, že když se v historii budovaly sypané hráze, nebyl v okolí Kuchyňky žádný provoz. 

"Maximálně občas projela nějaká bryčka tažená koňmi nebo krávou a to bylo všechno. Teď je tam jezdí kamiony a náklaďáky do tamních firem a hráze pak praskají a s tím jsou problémy," popsal situaci.

Kuchyňka tak projde velkou změnou. Břeh i hráze se kvůli zmíněným problémům budou nyní zpevňovat, budou vysvahovány a provede se zához lomovým kamenem.

„Dále zde dojde k odbahnění vodních nádrží, opravení funkčních zařízení nádrží, případně se zbudují nová. Opravou projde i přívodní potrubí do Kuchyňky, které vede od Ludiny, která je nyní v havarijním stavu," uvedl mluvčí.

V případě vypuštění Kuchyňky bude pro přežití ryb sloužit tůň, která se zde prohloubí a kterou bude zásobovat vodou Ludina.

Vysadí vrby, postaví lavičky

Místo chovných bazénků zde vyroste zcela nový rybník Nováček, který vznikne odtěžením zeminy a vodou ho bude zásobovat Kuchyňka.

Ačkoliv zde došlo ke kácení stromů na břehu, město slibuje, že zde vyrostou další.

„V průběhu revitalizace zde bude provedena náhradní výsadba, kde například podél ulice Jiřího z Poděbrad vyrostou smuteční vrby," popsal Petr Bakovský.

Lidé, kteří sem chodí na procházky, venčit psy nebo si jen tak sednout a kochat výhledem, se mohou těšit na pět nových pouličních světel a plánuje se zde se zřízením dvou laviček.

Šest milionů, většina z dotace

Celá akce vyjde na šest milionů korun a město na ni získalo dotaci ve výši 70 procent uznatelných příjmů.

Konkrétně jde o projekt Revitalizace soustavy rybníků Kuchyňka a je financován z fondů Evropské unie v rámci Operačního programu Životního prostředí.

„Vzhledem k nákladnosti celého projektu je jasné, že nám jde o to, aby se voda udržela co nejdéle čistá. Celkově bude mít stavba pozitivní vliv na životní prostředí, protože její realizací se zlepší nejen vodohospodářské poměry a klima v okolí ale zvětší se zásobní prostor a zvýší se bezpečnost vodohospodářského díla," slíbil Petr Bakovský.