„V týdnu od 26. října se rybník začal napouštět, kdy ale bude plný, zatím není jisté. Po suchém létu je v hlavním zdroji vody, Ludině, málo vody, proto se z ní zatím nenapouští. Dalším zdrojem vody jsou dva prameny nad silnicí," sdělil mluvčí města Petr Bakovský.

Na Kuchyňce se začalo pracovat na počátku června letošního roku. Rybník se tak díky revitalizaci dočkal velkých změn.

Nejprve bylo třeba odbahnit všechny vodní nádrže. Konkrétně šlo o dva Horní rybníčky, Kuchyňku a menší rybníčky v okolí. Došlo také ke zrušení chovných bazénků a vybudování nového rybníku Nováček. Ten vznikl odtěžením zeminy a zásobovat ho bude vodní přepad z rybníka Kuchyňka.

Opravy břehů i hráze

Dále se spravovalo funkční zařízení nádrží a kvůli bezpečnosti se zpevnila a upravila hráz a břehy.

„Ty jsou nyní vysvahovány a byl proveden jejich zához lomovým kamenem. Dále se také opravilo přívodní potrubí do rybníka," popsal dále mluvčí.

Vůbec poslední vyčištění se datuje do roku 1970.

„Od té doby nic. Na odbahnění se čekalo jako na smilování. Navíc celý rybník má kvůli dopravě narušené hráze. Ty byly v havarijním stavu," pověděl předseda Českého rybářského svazu Pavel Helísek.

Jejich stav si vysvětluje tím, že v minulosti nebyla trasa Nová ulice, Jaselská a Jiřího z Poděbrad tolik frekventovaná, jako je nyní.

Tůň, lampy i lavičky

Pro přežití živočichů v případě vypuštění nádrže se v severovýchodní části nádrže vyhloubila tůň, kterou bude vodou zásobovat Ludina.

Lidem procházejícím kolem rybníku svítí na cestu pět nových pouličních lamp, posedět si mohou na dalších dvou lavičkách a časem zde vyrostou dřeviny, které padly při opravách.

Podél ulice Jiřího z Poděbrad vyrostou smuteční vrby.

Revitalizace Kuchyňky by údajně měla přinést kladný vliv na životní prostředí.

„Zlepší se tak nejen vodohospodářské poměry a klima v okolí, ale zvětší se zásobní prostor rybníků a zvýší se bezpečnost vodohospodářského díla," uzavřel mluvčí města Petr Bakovský.