Na záhadné vyhubení rostlin je před časem upozornili členové Moravského ornitologického spolku (MOS) v Přerově, kteří do této lokality vyjíždějí na exkurze.

Podle předběžných výsledků šetření, rostliny otrávil známý přípravek na likvidaci plevele. Jak se do rybníka dostal, je však předmětem dalšího šetření.

„Chemický rozbor odhalil ve vodě i zbytcích rostlin přítomnost přípravku Roundup,“ potvrdil Bohuslav Víša z Inspekce životního prostředí v Olomouci.

Podle jeho slov se ale inspekce případem nadále zabývá. „Zjištění látky, která rostlina vyhubila je jedna věc, ale teď se budeme zabývat tím, jak se do rybníka dostal,“ dodal Víša.

Podle přerovských ornitologů bude trvat možná i několik let, než se v rybníku obnoví život. Přitom ještě v loňském roce se na této vodní ploše vyskytovaly v hojné míře různé druhy vzácných vodních rostlin, ale i ptactva. Rybník si oblíbila například hejna potápek vodních.

„Otázkou je, v jakém složení se rostliny v této lokalitě po čase opět objeví. A zda se tam vůbec bude ještě vyskytovat chráněný druh kotvice plovoucí,“ zdůraznil Jiří Šafránek z přerovského MOS.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Na rybníku v Kojetíně záhadně vyhynuly chráněné rostliny