Na očekávané zdražení se už připravují i společnosti, které dodávají teplo nebo vodu.

„Neví se ještě, o kolik se zdraží energie. Nárůst cen za vodné a stočné bude ale určitě, jen teď ještě nedokážu odhadnout, o kolik,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Přerov Miroslav Dundálek.

„Navíc v průběhu roku má dojít ke zvýšení DPH z 10 na 17 procent, což by znamenalo další nárůst.“

Společnost Teplo Přerov, jež ve městě rozvádí teplo do 13,5 tisíce domácností, škol a firem, dosud ceny na příští rok pevně neurčila.

„Zda dojde ke zdražení, závisí na hodně aspektech. Zejména na ceně tepelné a elektrické energie a také na tom, jaké budou další režijní náklady. Vše se bude odvíjet od toho, jaké ceny nastaví teplárna Dalkia,“ uvedl ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač.

Mluvčí teplárny Dalkia Milan Wagner ale uvedl, že přesná cena bude známa až v prosinci.

„Cena je ovlivňována hlavním vstupem, a tím je černé uhlí,“ řekl pouze mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner.

Teplo v Hranicích: letos zdražení nechystají

Společnost Ekoltes, která zásobuje v Hranicích teplem na dva tisíce domácností, bude po novém roce reagovat na ceny ostatních médií.

„Letos ještě žádné zdražení nechystáme, ale v příštím roce se mu pravděpodobně nevyhneme. Budeme muset určitě reagovat na ceny plynu, elektřiny a vody,“ uvedl ředitel hranické společnosti Ekoltes Milan Vinkler.

Elektrická energie podraží zejména kvůli podpoře obnovitelných zdrojů.

„Ceny elektřiny se skládají ze dvou částí. Skupina ČEZ jako dodavatel ovlivňuje pouze tu první, což je platba za samostatnou elektřinu. Tady žádné zdražení nechystáme,“ sdělila Alice Lutišanová, mluvčí Skupiny ČEZ.

Elektřina o 13 procent

Zdražovat se ale bude další část ceny elektřiny, kterou určuje Energetický regulační úřad.

„Její výši jsme ještě nesdělili. Prozatím jsme zveřejnili jen odhad pro složku, která se týká podpory alternativních zdrojů, zejména fotovoltaiky,“ řekla mluvčí Úřadu Jarmila Lehnerová.

Podle odhadů se tato složka ceny bude zvyšovat o dvanáct a více procent.

„Podle posledního zveřejněného předpokladu zvýší právě tyto platby účty za elektřinu od ledna příštího roku domácnostem o 13 procent, u podniků pak může jít až o 18 procent,“ shrnula Lutišanová.

Přesná čísla budou podle ní známa až v průběhu listopadu letošního roku.

Na rozhodnutí regulačního úřadu, které má být do konce října, čekají nyní také společnosti dodávající plyn.

„V současné době nemám informaci o tom, že by se měla měnit cena. Na poslední čtvrtletí tohoto roku se neměnila, kam ale půjde pohyb, zatím nevíme. Ceny budou známy koncem listopadu,“ řekl regionální mluvčí RWE Jiří Bezděk.

Pavla Kubištová, Petra Poláková-Uvírová