Jenže míst, která by jeho účel naplňovala, je ve městě zoufale málo.

Zděněk Vasiol je coby vozíčkář jedním z držitelů euroklíče v Hranicích. Když se ale večer vyskytuje v centru města, letošní novinka mu v přístupu na sociální zařízení příliš nepomůže.

Pro běžný klíč na veřejné záchody v budově zámku si musí požádat u strážníků městské policie, jelikož veřejné toalety jsou po úředních hodinách uzamčené a jednotným eurozámkem nedisponují.

Euroklíč. Ilustrační foto„Když k večeru jedu s přítelkyní nakoupit nebo se vracím z lékárny, veřejné záchody na zámku už jsou zamčené. Musím si klíč půjčit u městských policistů, protože přes euroklíč se na toalety nedostanu. Většina strážníků mi klíč ochotně půjčila, ale stalo se mi, že mě i odmítli," řekl vozíčkář ze Struhlovska.

Euroklíče jsou pro zdravotně postižené osoby použitelné zatím jen v městském parku, který je ale od samotného centra poměrně vzdálený.

„Tam můžu sociálního zařízení využít snad jen v případě, kdy jdeme kolem na vycházku, jinak ne. Raději hledám jiné řešení ve městě, třeba v hotelu Cementář. Bohužel těch možností pro vozíčkáře je v Hranicích pořád málo. V zahraničí to funguje jinak," dodal Zdeněk Vasiol, který si před časem klíč zapůjčil na hranické pobočce úřadu práce.

„Pokud bych euroklíč ztratil, musel bych uhradit škodu 650 korun," doplnil s tím, že k odstraňování bariér mu pomůcka zatím příliš nepřispěla.

Budou další tři zámky

Radnice si je nedostatečného přístupu na sociálky ve městě vědoma a slibuje brzkou nápravu.

„Momentálně je přístup na euroklíč skutečně umožněn pouze v hranickém parku, ale objednáváme eurozámky na další tři místa. Půjde o sociální zařízení na zámku, na Staré radnici, a v budově městského úřadu na Purgešově ulici. Jde o poměrně rovnoměrné rozmístění ve městě," upřesnil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Město získalo příslib, že k instalaci těchto tří zámků by mělo dojít ještě v letošním roce. Na další zpřístupněná místa čeká přibližně šedesát osob, které v Hranicích možnost vypůjčení euroklíče doposud využilo.