V některých obchodech se snížila jen cena letního oblečení, teplejší kousky z nabídky totiž úplně přes léto vyřazují.

„Máme tady teď jen letní zboží. Zlevněné jsou trička, tílka a kalhoty, tedy zboží, které se nejvíc prodává,“ vysvětlila prodavačka obchodu Pantaloon Jana Kandlerová. Slevy jsou zde různé, určuje je vedoucí podle druhu oblečení.

„Zákazníci sem chodili, i když jsme žádné slevy neměli. Určitě ale levné zboží další lidi nalákalo,“ dodala Kandlerová.

Jiné obchody se snaží zbavit především kolekcí z loňského roku, o které nemusí být takový zájem, jako třeba v prodejně Dámské a pánské konfekce pod dolním podloubím.

Zákazníky se prodejci snaží nalákat i na zlevňování veškerého sortimentu.

Sleva i na žabky

„Slevu máme kompletně na všechno od žabek přes pánskou a dámskou konfekci, až po dětské oblečení. Ta sleva je padesátiprocentní, ale jen do konce července,“ vysvětlila Romana Vaculová z nově otevřené prodejny Sam na hranickém náměstí.

Některé podniky nedbají na to, jestli je doba výprodejů nebo ne, a snaží se spíš přilákat nové zákazníky a naučit lidi, aby začali do jejich obchodu chodit.

„Na každý kousek oblečení dáváme slevu šedesát procent. Chtěli jsme tím hlavně zvýšit prodej, zatím to tu není moc zaběhnuté,“ řekla Monika Poloková z nově otevřené prodejny Second Handu na náměstí.

Slevy většinou určují vedoucí prodejen nebo majitelé celé sítě obchodů.

„Do prodejny nám posílají informace z vedení, jaké slevy máme na které výrobky dát. Ty ceny jsou pevně určené,“ řekla Pavlína Vysloužilová z HZH sportu. Jestli tam nízké ceny přilákají další zákazníky, se teprve uvidí, některé ceny šly totiž dolů až ve středu.

„Na některé kousky máme až sedmdesátiprocentní slevy. Je to odstupňované,“ dodala Vysloužilová.

V létě jdou na račku ledničky

Supermarkety například využívají, že je sezóna grilování, a v nabídce upřednostňují maso na gril, různé druhy omáček nebo doplňků. V oblibě zákazníků jsou přes léto i věci na pláž nebo nafukovací lehátka. V drogeriích zlevnily hlavně přípravky na opalování a ošetřující krémy po opalování.

I v prodejnách elektra se gusto zákazníků mění podle ročního období. „V létě lidé nakupují hlavně ledničky, to jde vidět. Oproti tomu v zimě prodáme hodně televizí. Jinak se teď prodávají větráky a mixéry na ovoce,“ vyjmenovala typicky letní zboží pracovnice Okay Elektro Dagmar Trávníčková.

Petra Andrýsková