„Původně se uvažovalo o tom, že zařízení bude určené jen seniorům, ale ta koncepce se časem ještě vyvíjela. Nyní vše nasvědčuje tomu, že převážná většina z obyvatel budou skutečně senioři. Pokud ale oznámí zájem i mladý slušný člověk, určitě mu v ubytování nebudeme bránit. Zájem o bydlení mají třeba dva kluci, kteří tady na stavbě pracují, a ti tady samozřejmě být mohou," uvedl ředitel Elimu Hranice Bohuslav Rybníček s tím, že ubytování lidé by v rámci možností měli během pobytu přiložit i ruku k dílu.Stavba azylového centra v Drahotuších

„Chci, aby tady měli určitou činnost, tak jako má doma každý nějaký úkol. Chceme toto ubytování poskytnout lidem, které máme odzkoušené a u kterých víme, že problémy dělat nebudou. Nemůžu vyloučit jejich občasné krize, ale to má někdy každý z nás. Případné problémy řešit umíme," podotkl.

Na klid a pořádek v domě by nakonec mělo dohlížet i samotné vedení sdružení Elim Hranice. Brzy po slavnostním otevření, které proběhne začátkem října, se totiž sídlo společnosti přemístí z Hranic právě do Drahotuš. Současné zázemí v Hranicích tak poslouží několika ženám, které by si jiné ubytování z finančních důvodů dovolit nemohly.

„Nepůjde o další azylový dům pro opuštěné matky s dětmi, ten už máme ve Slavíči. V místě současného sídla se uvolní dva pokoje a tyto prostory budou sloužit jako noclehárna a azylový dům pro ženy. Po krátké rekonstrukci jsme ty pokoje schopni přizpůsobit tomu, u něhož se taková potřeba objeví," sdělil Bohuslav Rybníček.

Zatímco informace o dalším azylovém domě v Hranicích je absolutní novinkou, zmíněné zařízení v Drahotuších se mezi lidmi intenzivně probíralo už před dvěma lety. V té době však atmosféra v obci projektu příliš nakloněná nebyla a mezi občany dokonce putovala petice proti jeho realizaci. Obavy z problémových lidí tehdy měla i paní Zdenka Voldánová. Přestože bydlí v těsném sousedství vznikajícího komplexu, dnes už je klidnější.

„Lidé, kteří chodí kolem, jsou taky zvědaví. Samozřejmě se mě ptají, jestli vím, kdo tady bude bydlet a jak to všechno bude vypadat. Můžu ale říct, že my s Elimem nemáme žádné problémy, výborně vycházíme i s lidmi, kteří na stavbě pracují. Věříme, že to všechno bude v pořádku," sdělila.

Současnou stavbu azylového domu provádí firma, která zakázku získala ve výběrovém řízení. Pracovníkům ale pomáhá také dalších sedm lidí, které zajistil přímo Elim. Čtyři z nich jsou například klienti úřadu práce a stavba tak pro ně představuje roční zaměstnání.