Ta totiž získala desítky milionů korun z Evropských strukturálních fondů, za které mohla nakoupit a modernizovat přístrojové vybavení.
Díky tomu může ještě v letošním roce poskytnout včasnější lékařskou pomoc lidem trpícím nádorovým onemocněním.
„Je to jedinečná příležitost posunout se o velký kus dopředu. Nemocnice investovala jak do zařízení používaných při léčbě pacientů s rakovinou, tak do prostředků jejího včasného odhalení. „Nová technika nám umožní zefektivnit a zpřesnit diagnostiku a léčbu onkologických onemocnění,“ řekl Bohuslav Melichar, koordinátor Komplexního onkologického centra a přednosta onkologické kliniky.
Právě na tuto kliniku směřuje nejvíce prostředků přidělených na projekt z Evropského fondu pro regionální rozvoj – více než šedesát milionů korun.
„Investice jdou hlavně do hardwaru a softwaru souvisejícího s radioterapií, tedy léčbou nádorů ozařováním. To znamená hlavně posun v oblasti plánování a přípravy pacienta na léčení. Zvýší se také bezpečnost práce se zářením tak, abychom nádor ozařovali přesněji a co nejméně okolní zdravou tkáň. To je pro pacienty velmi významné,“ popsal přednosta Melichar.
Nových zařízení se dočká také oblast pro časnou diagnostiku plicních nádorů. Na kliniku plicních onemocnění směřují tři technologie z dvanácti.
„Jde o přístroje pomáhající odhalit nádory dříve, více se také dozvíme o jejich rozsahu a typu. Stále ovšem platí, že nejčastěji se setkáváme právě s rakovinou plic, která je největším zabijákem mezi všemi zhoubnými nádory,“ vysvětlil přednosta kliniky plicních nemocí Vítězslav Kolek.