V Zemědělském družstvu v Podhradí nad Bečvou už teď vědí, že řádění, které po sobě zanechalo květnové období dešťů, bude pro letošní výnosy katastrofální.

„Třešně nebudou žádné. Špatně odkvetly, a to malé množství, co zbylo, napadly plísňové choroby. Švestek je oproti loňskému roku kvůli špatnému opylení polovina,“ vypočítal prozatímní neradostnou bilanci vedoucí sadu Antonín Ryšánek.

Také úroda jablek je slabší a velmi silně podmáčená půda ohrožuje i samotné stromy.

„Některé už začínají odcházet a vypadá to, že uhynou,“ zoufal si Ryšánek.

Deště a chladné počasí zasáhly i ovocnáře, kteří se specializují na jabloně.

„Úroda bude mnohem nižší než loni. Bylo chladno, takže když bylo třeba opylování, nebyly včely. Přesná čísla zatím nemáme, ale již teď je zjevné, že ztráty letos budou hodně vysoké, plodů na stromech je málo. Některé parcely jsou úplně prázdné,“ popsala neradostné vyhlídky Veronika Kristová ze sadu Králová na Uničovsku.

„I když stromy začaly kvést dříve, podepsalo se na nich chladné počasí. Během května nám nepršelo jen asi tři dny. Za měsíc u nás spadlo sto sedmdesát čtyři milimetrů srážek, což je ve srovnání se stejným obdobím před rokem vysoké číslo – loni v květnu spadlo pouhých dvanáct a půl,“ vypočítal vedoucí sadu v Dětkovicích na Prostějovsku Pavel Melka.

Naštěstí v případě tamější úrody nejsou vyhlídky oproti jiným oblastem tak špatné. Loňská nadúroda se však rozhodně nekoná a již teď je jasné, že výnosy spadnou na průměr.

„Pokud jde o višně, vypadalo to původně dobře, ale v posledních týdnech plody více opadávají,“ uvedl Melka.

Pěstitelům broskví a meruněk na Hané se naštěstí vyhnuly obrovské problémy, které postihly sadaře na jižní Moravě.

„Vypadá to na průměrnou úrodu. Část broskví nám umrzla, meruňky ale máme v pořádku. Snad nepřijdou kroupy,“ doufá vedoucí sadu v Těšeticích Karel Bobek.

Podmáčený strom shazuje plody

Proč tolik ovoce ze stromů opadává?

„Strom se snaží uchovat si rovnováhu. Je-li podmáčený a vyplavují se živiny, reaguje pouštěním části svých plodů,“ vysvětlil předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Pěstitele ovoce sužuje v této době strupovitost jablek a hrušní. Peckovice tase trápí takzvaný moniliový úžeh.

„Jedná se o houbové onemocnění, které je nezbytné ošetřit hned ze začátku i v průběhu květu, což se mnohde kvůli dešťům nepodařilo. Letos jsou podmínky pro šíření za posledních pět deset let bohužel nejlepší, protože závisí na teplotě a především na vlhkosti. Plíseň je na listech a je třeba ji udržet tak, aby se nedostala na plody. Pokud bude vlhké počasí, může se však houba šířit dál. Jakostních plodů tak může být výrazně méně,“ varuje Ludvík.

Meruňky asi trochu podraží

Nepříznivé počasí se zřejmě také podepíše na tom, kolik lidí v tomto roce zavítá se svým kvasem do palíren. Jejich majitelům sezona začíná teprve v červenci, již teď však vědí své.

„Letošek bude určitě slabší než minulé roky. Ovoce bude málo a cukernatost celkově špatná. Zejména třešňovice bude asi tentokrát mezi lidmi dost vzácná. Sluníčka moc nesvítí, a to ovlivní kvalitu, takže výtěžek bude menší,“ předpokládá Bohdana Jadrníčková z pálenice v Náměšti na Hané.

Peněženek zákazníků by se však podle ní horší úroda neměla dotknout.

Ani dramatické zvýšení cen ovoce v obchodech ovocnáři v letošním roce neočekávají.

„U meruněk zřejmě ceny trochu vzrostou, u třešní a švestek by nemělo dojít k dramatickému nárůstu. V případě jablek to lze jen těžko odhadovat – vliv na jejich cenu totiž budou mít především velcí producenti, jako je například Polsko. V posledních dvou letech se však ceny na trhu jablek docela propadly, takže pro spotřebitele by neměl být případný malý nárůst citelný,“ dodal Ludvík.