Například v Přerově začne v pátek výstava nazvaná Konec vlády jedné strany, do Lipníku zase příští měsíc zavítá legenda listopadových událostí – zpěvák Jaroslav Hutka.

„Název výstavy Konec vlády jedné strany vyjadřuje hlavní požadavek demonstrujících během revoluce. Připomene nejen události po 17. listopadu, ale shrne i předchozí snahy opozice proti režimu,“ uvedl kurátor výstavy Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.

Lidé si expozici mohou prohlédnout na zámku od 2. října do 22. listopadu. „Z přerovského hlediska nahlédneme až do roku 1990, kdy si připomeneme významné politické, hospodářské a společenské změny té doby. Pohled zpět zakončí první svobodné volby,“ doplnil Sehnálek.

K vidění budou letáky a plakáty, které zdobily před dvaceti lety ulice města, ale také autentické filmové záběry. Popis místních událostí doplní i denní situační zprávy tehdejší Státní bezpečnosti a celkovou atmosféru doby navodí i střípky ze života v Přerově koncem 80. let. „Mnozí mladí lidé se asi nad tím, jak se žilo v osmdesátých letech, už jen pousmějí,“ myslí si kurátor.

Samostatnou oslavu připravuje také přerovský magistrát. „Chystáme nejen vzpomínkové setkání, ale také koncert v Městském domě,“ prozradil jeho mluvčí Bohuslav Přidal.

Do Lipníku přijede zpěvák Jaroslav Hutka

Radnici v Lipníku nad Bečvou se k oslavám dvacetiletí od změny režimu podařila skutečná rána do černého. „Uspořádáme vpředvečer výročí revoluce – 16. listopadu – koncert zpěváka Jaroslava Hutky.

Ten byl symbolem tehdejších změn. Mysleli jsme si, že nebude mít čas, ale řekl nám, že jsme vůbec první, kdo se mu ozval,“ popsala mluvčí lipenské radnice Blanka Prudilová. Hutkův recitál se uskuteční v sále Základní umělecké školy. Další akcí ke dvacátému výročí je pak výstava v Domečku na náměstí.

„I ta se koná 16. listopadu a chtěli bychom na ni pozvat všechny významné osobnosti z Lipníka nad Bečvou, které se na událostech v listopadu aktivně podílely, Jedná se třeba o bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka,“ upřesnila mluvčí.

Návštěvníci si budou moci zalistovat denním tiskem z roku 1989, zhlédnou fotografie z té doby a letáky.

Lidé z Hranic si mohou zavzpomínat na revoluci se známým českým publicistou Jiřím Černým. „S pořadem Písničky sametové revoluce vystoupí dvakrát v zámeckém klubu. Nejprve 25. a pak 26. listopadu, kdy se uskuteční stejný pořad pro školy,“ uvedla ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích Helena Votavová.