„Na houby chodím často a rád, ale sbírám jen ty, o kterých vím, že jsou jedlé. Nejčastěji si domů nosím všechny druhy hřibů, bedle a růžovky,“ řekl houbař Petr Malý z Přerova. Právě růžovka však někdy může představovat problém.

„U růžovky, lidově masáku, hrozí záměna s muchomůrkou tygrovanou, na to je třeba dávat pozor,“ upozornil Jiří Polčák, který má na starost houbařskou poradnu v přerovské ornitologické stanici Ornis.

Muchomůrka tygrovaná sice není tak jedovatá jako muchomůrka zelená, jejíž jed je silnější než jed kobry, přesto se však řadí mezi smrtelně jedovaté houby. Od růžovky ji odlišuje několik znaků.

„Dá se to poznat celkem spolehlivě, ale měla by to být už větší houba, na které jde dobře vidět prsten,“ upozornil předseda přerovského Mykologického klubu Milan Plášek. Z horní strany prstenu je totiž muchomůrka růžovka rýhovaná, kdežto muchomůrka tygrovaná má prstýnek hladký.

„Další znakem je, že muchomůrka tygrovaná má rýhovaný okraj klobouku, kdežto růžovka ho má hladký,“ prozradil dále Plášek. Růžovka zároveň odpovídá svému názvu a na klobouku, ve spodních částech a na řezu nebo při poranění mívá narůžovělou barvu.

Čeho se vyvarovat?

Otravu však člověku může způsobit i houba, která se počítá mezi jedlé. „Nejčastější otravy jsou paradoxně otravy z jedlých hub. Lidé by neměli sbírat do igelitových tašek nebo pytlíku. Zapařováním se totiž uvolňují jedovaté látky podobné botulinu,“ vysvětlil Polčák.

Každý, kdo sní jedovatou houbu, by měl okamžitě vyhledat lékaře.

„Při léčbě otravy houbami je důležitý časový faktor, čím dřív je léčba zahájená, tím pro pacienta lépe,“ popsala mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská. Pokud lidé přijdou do nemocnice včas, zhruba do dvou až tří hodin po požití houby, čeká je obvykle výplach žaludku. Následují vysoké dávky živočišného uhlí a po několika dnech je z nemocnice většinou propustí.

„Pokud ale přichází později, pak je může čekat mnohdy i velmi složitá a nákladná léčba podle toho, o jaký typ otravy houbami se jedná,“ uvedla Szotkowská.

Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození funkce jater, které v nejhorším případě končí jejich selháním a smrtí. „To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou,“ přiblížila Szotkowská.

Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy či psychiku nebo způsobit zvracení a průjem již krátkou dobu po snězení. Některé druhy hub ovlivňují vegetativní nervový systém a můžou způsobit například enormní pocení.

Pozor na jedovaté houby by si lidé měli dávat pozor už při sběru. Už výtrusy jedovatých hub totiž můžou způsobit zdravotní problémy, například bolest hlavy.

V poradně vám řeknou co a jak

Pokud by si někdo nebyl svým nálezem jistý, může využít služby houbařské poradny, kterou v Přerově zřizuje ornitologická stanice. Otevřená je každý všední den od osmi hodin ráno do čtyř odpoledne. Lidé můžou houbu buď přinést, což je podle Polčáka nejlepší, nebo houbu vyfotit a poslat přes e-mail.

Pokud houbu donesou přímo na stanici, neměla by být ořezaná, protože podle spodní části houby se její druh často pozná. „Houbu na fotce je lepší posílat vyfocenou několikrát, z různých úhlů, popsat v jakém lese byla a pospat i vůni,“ poradil Polčák. Varuje zároveň, že houba se nedá určit po telefonu.

Věděli jste, že…

… asi nejhezčí houbou, která u nás roste je květnatec Archerův? „Je nádherná a jako houba ani nevypadá, někdo si může myslet, že je to tropický květ,“ myslí si Jiří Polčák, který má na starost houbařskou poradnu v přerovské ornitologické stanici. Je to houba, která roste z bílého kožovitého vejce, ze kterého se vyklube pět až sedm chapadel červené barvy.

V Česku se poprvé objevila někdy v sedmdesátých letech, kdy se dělali pokusy s pěstováním bavlny a tak se sem zřejmě dostala. Na houbu se rozmožuje netradičním způsobem: odporně páchne a díky tomu láká hmyz, který přenáši její výtrusy.

BARBORA HANOUSKOVÁ