„Ti, kteří se budou chtít do sbírky také zapojit, mohou brýle donést buď do školního klubu, družiny, nebo do cukrárny na Masarykově náměstí,“ uvedla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Jak dále upřesnila, nasbírané brýle projdou kontrolou očních lékařů, kteří spolupracují s humanitární organizací SIRIRI.

„Lékaři brýle vyčistí, změří a označí. Zásilky takto zajištěných brýlí budou odesílány do Středoafrické republiky, kde budou předány do nemocnice v Bangui,“ doplnila Magdalena Gladišová.

Pacienti zde mohou kromě základního ošetření a drobných chirurgických zákroků vyhledat také očního lékaře. „Ač se to možná na první pohled nezdá, oční vady představují pro Středoafričany opravdový problém. Většina pacientů jsou studenti z přilehlých škol, kteří bez brýlí nevidí na učivo. Běžná cena brýlí ale odpovídá průměrnému ročnímu platu,“ vysvětlila Gladišová.

Za brýle získané ve sbírce, uspořádané v několika evropských zemí, se vybírá jen symbolický poplatek. Největší nouze je však o dětské brýle. Nedostatek je tak obrovský, že veškeré dosud vybrané brýle, ať už jich bylo deset nebo sto, byly vždycky do posledního kusu rozdané.

„Jak ukazuje projekt Brýle pro Afriku, tak i staré dioptrické brýle, které v Česku využití nenajdou, mohou lidem ve Středoafrické republice velmi pomoci,“ řekla závěrem Gladišová.