Podle jejich mínění je rozhodnutí kraje diskriminuje. Jak vnímají situaci pacienti v Přerově a jaký bude další postup lékárníků, jsme se zeptali předsedkyně přerovského okresního sdružení lékárníků České lékárnické komory Vladimíry Sokolové.

ROZHOVOR

Uvažujete, že budete vyvíjet dál tlak na to, abyste jako lékárnická komora docílili rovnocenného přístupu v hrazení regulačních poplatků v lékárnách?

Naší první aktivitou byl dopis hejtmanovi Martinu Tesaříkovi. V něm vyjadřujeme nesouhlas s postupem Krajského úřadu, s tím, že podporuje soukromý subjekt v nájmu kraje, tedy lékárnu v přerovské nemocnici, na úkor ostatních lékáren.

Žádáme ho o vysvětlení, proč pacienti, kteří navštíví toto zařízení, budou zvýhodněni oproti ostatním tím, že dostanou dar od kraje na úhradu regulačních poplatků.

Je to jediná forma vašeho protestu, nebo zvažujete i další kroky?

Obrátili jsme se také na některé přerovské poslance, abychom jim vysvětlili situaci. Předali jsme jim dopis, který shrnuje celou problematiku a detailně vysvětluje, o co nám jde.

Politici nám přislíbili, že otevřou jednání v poslaneckých klubech sněmovny v Praze. Dopis stejného znění jsme zaslali i zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové, aby záležitost posoudila. Žádost hejtmanovi jsme dali na vědomí i Všeobecné zdravotní pojišťovně, ministerstvu zdravotnictví a místní lékařské komoře. I tyto instituce jsme považovali za nutné oslovit.

Jak jste zareagovali na rozhodnutí kraje? Nenapadlo v prvním okamžiku soukromé lékárníky poplatky také zrušit?

Domluvili jsme s přerovskými majiteli lékáren, že regulační poplatky vybírat budeme, protože nemůžeme obcházet svoji zákonnou povinnost.

Všechny lékárny jsou ze zákona povinny poplatky vybírat a jde jen o to, jak to zrealizují. Krajský úřad poplatky za pacienty vybranému zdravotnickému zařízení proplácí formou daru. My jsme na vzniklou situaci zareagovali tak, že pacientům ústně vysvětlujeme situaci, vyvěsili jsme i informační letáky na dveřích lékáren.

Nabízíme lidem, že i u nás mohou po zaplacení poplatku vyplnit jednoduchou žádost o dar na úhradu regulačních poplatků. My pak tyto žádosti za pacienty zašleme na Krajský úřad.

Lékárny mohou Krajský úřad žádat o zařazení do sítě zdravotnických zařízení, kterým budou regulační poplatky propláceny.

Věříte, že se lidem tyto peníze vrátí?

Pacient má právo na úhradu těchto poplatků. Nevíme sice, jak Krajský úřad zareaguje, ale každopádně je povinnost úřadu pacientům odpovědět. Lidé, kteří navštívili lékárnu v přerovské nemocnici, si stěžovali na složitou administrativu při vyřizování takzvané darovací smlouvy.

Nemůže to lidi odradit od návštěvy lékárny v nemocnici? Pocítili jste už vy sami odliv pacientů?

Myslíme si, že složité vyplňování formulářů odradí lidi, kteří nemají čas stát ve frontách, odradí to maminky s kočárky, potom také invalidy a hůře pohyblivé občany. Na tuto podporu nedosáhnou asi ani senioři. Imobilní občané, kteří nemají čas cestovat třeba z vesnice až na kraj Přerova, jsou tedy podle mě diskriminováni.

Na hodnocení odlivu pacientů je sice asi brzy, je však pravda, že knám přichází méně pacientů s recepty. Co se týče volně prodejných léků, tam příliš velký úbytek nenastal.

Jaký je váš osobní názor na zavedení třicetikorunového poplatku za recept?

Lékárnická komora při zavedení poplatku nesouhlasila s tímto typem regulace, protože neřeší problém systémově. I když na druhé straně uznávám, že zavedení poplatku přispělo k nižší spotřebě léčiv.

Lidé však nevědí, že když zaplatí regulační poplatek, snižuje se cena léčiva výpočtem podle složitého vzorce. Pokud je tedy léčivo částečně hrazeno pojišťovnou, pak pacient doplácí nižší doplatek. Pokud je hrazeno plně pojišťovnou, ušetří zase zdravotní pojišťovna.

Kdo se už k vašemu protestu připojil a jaké teď panují nálady mezi lékárníky na Přerovsku?

Každé sdružení lékárníků v republice se obrací na svůj krajský úřad. My jsme náš protest odeslali za lékárnickou komoru, která sdružuje všech devadesát lékárníků na okrese. Individuálně jsme sice s jednotlivci nemluvili, ale myslím, že náš postup vyjadřuje vůli všech.

A nálada mezi lékárníky?

Jsme naštvaní, protože nemáme stejné podmínky pro výkon zdravotnického povolání jako vybrané subjekty. Také těžko vysvětlujeme situaci pacientům.

Zaznamenali jste už odliv lékárníků do jiných profesí v souvislosti s tímto gestem kraje?

Nějaké výpovědi už dali pracovníci krajských lékáren v jiných místech v republice, kteří nesouhlasili s postupem krajských úřadů. Na Přerovsku ale zatím nemáme informaci, že by někdo takový krok zvažoval.

Může se stát, že lidé uhradí v přerovské nemocnici, kde se regulační poplatek od února nevybírá, za léky více?

Objevilo se už hodně zpráv o tom, že se v lékárnách, kde se nevybírají poplatky, zvyšují ceny léčiv. Takže pacient v konečném důsledku může doplácet mnohem vyšší sumu, než kdyby šel do jiné lékárny, kde bude hradit regulační poplatek.

Častý je také dotaz lidí, proč jsou doplatky za léky odlišné v jednotlivých lékárnách…

To je složitá otázka. Ceny v lékárnách si nestanovujeme libovolně, ale jsou regulovány státem. Záleží to na různých faktorech. Uvedu příklad: v lékárně, která sídlí v objektu zdravotnického zařízení, a kde se současně nachází ordinace, třeba psychologa, dochází k výdeji velkého objemu psychofarmak. Tato lékárna tedy dostává velké množstevní slevy nebo různé bonusy, takže léky mají nižší cenu. Naproti tomu ostatní lékárny na tyto ceny nedosáhnou.

Chronicky nemocní, zejména kardiaci, astmatici nebo diabetici, mají obavy, že nebudou platit za léky stejnou částku jako dosud. Myslíte si, že jsou oprávněné?

To zatím nemůžeme s jistotou říct, ale je prokázané, že v některých krajích už k tomu došlo.

Jak byste vy osobně nastavila poplatek za položku na receptu? Měli by platit všichni, nebo by některé věkové kategorie měly být zvýhodněny – například důchodci nebo děti?

Pokud mámít poplatek regulační charakter, měli by ho platit všichni. Možná s výjimkou dětí předškolního věku - tedy kojenců, batolat a dětí z mateřských školek.

Jaká je konkrétně situace v lékárně v Komenského ulici v Přerově? Na co se vás lidé nejčastěji ptají?

První jejich otázka je, jestli u nás vybíráme regulační poplatek. Potom si také hodně stěžují, že si platí celý život zdravotní pojištění, a teď mají něco platit za léčiva.

Hodně často se setkáváme i s názorem, že se platí regulační poplatek za celý recept. Vysvětlujeme jim, že se platí za každou položku na receptu. Maximálně tedy dvakrát 30 korun na jednom receptu.

Jaký odhadujete další vývoj?

V současné době usiluje Česká lékárnická komora o úplné zrušení regulačních poplatků, které může nastat pouze změnou Zákona o zdravotním pojištění.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Lékárny: Lidé nevědí, zda platit, či ne

Návštěva lékaře: v Přerově zdarma, v Hranicích za 30 korun

Krajští zastupitelé posvětili úhradu poplatků

Ředitel nemocnice v Hranicích odpovídal ON-LINE na vaše dotazy