Právě v zimním období má projekt velké opodstatnění. Odklízení sněhu by v mnoha případech jinak neměl kdo zajišťovat. Ústavní soud navíc povinnou veřejnou službu totiž v posledním čtvrtletí minulého roku zrušil

Obce si projekt pochvalují

„V Klokočí se zrušením povinné veřejné služby nenastaly žádné problémy. Člověk, který se nám tady o veřejnou zeleň či v zimě o odklízení sněhu stará, přešel v půlce roku do pracovního poměru s Mikroregionem Hranicko," sdělil starosta Klokočí Oldřich Šnajdárek.

S pracovníky, kteří v rámci mikroregionu získali práci na osmnáct měsíců, jsou spokojeni také v Radíkově.

„Tyto práce u nás vykonávají dva lidé, dříve vyslaní úřadem práce. Dvojice tady působí už pět měsíců. Dříve jsme brali zaměstnance na veřejně prospěšné práce, v současné době jsou tito lidé právě pod pracovním poměrem mikroregionu. Využíváme je na údržbu veřejných prostorů v obci, případně také na úklid v lese. Zatím vše zvládají bez problémů," řekl tamější starosta Lubomír Foltýnek.

V Partutovicích to zvládají

Mezi obce, ve kterých zaměstnanci mikroregionu nepůsobí, patří například Partutovice. Ty využívaly veřejnou službu částečně v roce 2011, později se specializovaly zejména na veřejně prospěšné práce.

„V současnosti u nás takto využíváme tři zaměstnance a díky tomu jsme například v odklízení sněhu naprosto soběstační. Zrušení povinné veřejné služby se nás nedotklo, protože ten stav je pořád stejný a dostatečný," řekl starosta Partutovic Jaroslav Šindler.

Není nafukovací

Po půlročním fungování projektu hlásí pozitivní odezvu také samotný Mikoregion Hranicko.

„Starostové předem věděli, že takto budou moci využít služeb dlouhodobě nezaměstnaných osob a s jejich působením jsou spokojení," konstatovala manažerka rozvoje Marcela Tomášová s tím, že rozšíření působnosti do dalších koutů Hranicka není možné.

„Projekt má svoji danou kapacitu. Nemůžeme jej nafouknout a přibrat více lidí, kteří by se zapojili do práce v jiných obcích. Zapojené obce se aktivně podílely už na přípravné fázi a projevily svůj zájem," dodala.

Návaznost projektu?

Projekt Mikroregionu Hranicko je ale časově omezený. Je proto velmi reálné, že dvacítka takto zaměstnaných lidí se po uplynutí osmnáctiměsíční pracovní smlouvy bude opět hlásit na úřadu práce.

„To my bohužel neovlivníme. Celý systém je nastavený podle daných pravidel. Už nyní ale připravujeme další projekt, který by na ten stávající mohl navazovat. Stále ale nevíme, jestli bude finančně podpořený, nebo ne," uzavřela Marcela Tomášová.

Právě na úspěšně rozběhnutý projekt mikroregionu šla bezmála šestimilionová dotace. Celkové náklady se vyšplhaly přes sedm milionů korun. Projekt se rozběhl v celkem jedenácti obcích. Jedná se o Ústí, Skaličku, Střítež nad Ludinou, Bělotín, Černotín, Potštát, Horní Újezd, Býškovice, Hustopeče nad Bečvou, Klokočí a Radíkov.