Město Lipník nad Bečvou je už pět let, společně s přerovským Muzeem Komenského, členem Kruhu evropských kovářských měst. Je to volné sdružení obcí a měst Evropy, které mají co dočinění s tradičním řemeslem uměleckého kovářství, mají k němu nějaký vztah a podporují ho. Do Lipníku se navíc o nadcházejícím víkendu sjedou představitelé měst i kováři na společnou konferenci.

Proč jste se jako město rozhodli do kruhu vstoupit?

Musím říct, že hlavním iniciátorem vstupu byla paní Marcela Kleckerová, bývalá kastelánka Helfštýna, která nám organizuje výstavy plastik Kov ve městě, a Alfred Habermann, který měl velice úzký vztah k Helfštýnu i Lipníku.

Co Lipníku podle vás členství za těch pět přineslo?

Určitě společenskou prestiž a významné kontakty na evropské obce a města, která pořádají výstavy soch a plastik z uměleckého kovářství. Město se zviditelnilo díky společným webovým stránky a v podstatě to přispělo i ke zvýšení atraktivity co se týče cestovního ruchu. A de facto nás to nakoplo i na pořádání výstavy Kov ve městě. Sice letos máme už sedmý ročník, výstavy ale dostaly větší rozměr.

A co myslíte, že dal naopak Lipník Kruhu?

Myslím, že náš přínos Kruhu evropských kovářských měst je poměrně významný, protože společně s Helfštýnem patříme určitě k těm silnějším městům s vazbami na umělecké kovářství. Díky Hefaistonu patříme spolu s italskou Stií v podstatě k těm nejsilnějším. Některá města nemají takovou tradici. Třeba v rakouském Ybbsitzu se všechno udělalo, až když se tam odstěhoval Alfred Habermann.

Kolik měst je v Kruhu celkem?

Je tam osmnáct měst z různých zemí, za Českou republiku je Lipník jediný. Byl jsem ve spoustě měst na různých konferencích a nejvíc plastik, uměleckých kovářů a asi největší kvalita je u nás, v Itálii a Německu.

Jedna taková konference se o víkendu vůbec poprvé chystá v Lipníku, co se na ní chystáte řešit?

V programu je spousta věcí, nejdůležitější je zdokonalení webových stránek a vydání časopisu, který by sloužil k společné prezentaci. A chystáme se zpracovat i systém příspěvků a žádostí o dotace na společné projekty.

V čem vidíte hlavní přínos sdružení?

Určitě přispíváme tomu, že to řemeslo zůstává a nezaniká. Řemesla zanikají, ale od nás je to taková oficiální podpora, aby tradiční řemeslo nezaniklo.

BARBORA HANOUSKOVÁ