„Loni jsme zaznamenali 17 sebevražd, předloni si dobrovolně vzalo život 20 osob,“ informovala mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Podle ní jednu sebevraždu si však připsal už i letošní rok.

„K nešťastné události došlo v prvním lednovém týdnu v Hustopečích nad Bečvou. Devětatřicetiletý muž zde skončil se životem pod koly projíždějící nákladní vlakové soupravy,“ vzpomněla mluvčí Zajícová.

K loňským sebevraždám, spáchaným v přerovském regionu, se řadí i smutný případ dvacetiletého mladíka, který se oběsil na stromě v parčíku před budovou bývalé zvláštní školy v Hranicích. Podle policistů nešťastník nenechal po sobě žádný dopis na rozloučenou. Bližší důvody toho, proč tento čin spáchal, tedy nejsou známy.

Přerovským policistům se však v loňském roce podařilo několik lidských životů zachránit. Skoncovat se životem chtěl kvůli nešťastné lásce například čtrnáctiletý hoch z Přerovska. Po chlapci, který se rozešel s dívkou a spolykal kvůli tomu nezjištěné množství léků, pátrala zhruba desítka policistů. Příběh skončil happy endem – asi po čtyřech hodinách se chlapce podařilo najít v lese.

Šťastný konec ale měl i třeba případ šestašedesátiletého muže, který z mobilního telefonu oznámil, že chce ukončit svůj život skokem pod vlak na železniční trati v Říkovicích. „Operační důstojník s volajícím neustále hovořil a snažil se s ním udržet telefonický kontakt. Mezitím na místo vyjela policejní hlídka, které se podařilo muže najít,“ připomněla mluvčí policistů Zajícová.

Lékař v tomto případě potvrdil, že se nejednalo o demonstrativní pokus o sebevraždu, ale skutečně promyšlené jednání s úmyslem ukončit život.

„Důvodem bylo nahromadění rodinných, zdravotních i finančních potíží. Muž byl převezen k hospitalizaci do psychiatrické léčebny,“ informovala tehdy přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Na záchraně lidského života se ale loni podíleli nejen policisté, ale i dva všímaví kolemjdoucí. Třiatřicetiletému muži a patnáctiletému chlapci se totiž podařilo zachránit ženu, která chtěla skoncovat se životem skokem do řeky Bečvy v Hranicích. Chlapec přivolal na pomoc staršího muže, který pro nešťastnici skočil do řeky a vytáhl ji na břeh.

Za jejich hrdinský čin pak oběma osobně poděkoval ředitel přerovské policie, který jim předal i dárek v podobě náramkových hodinek. K sebevraždám se nejčastěji podle odborníků uchylují lidé, kteří neunesou svou těžkou životní situaci.

Přitom větší sílu čelit problémům mají ženy. K obdobím, ve kterých se častěji vyskytují depresivní stavy, patří jaro a podzim.

„To však bývá pravdou především u lidí náchylných k takzvanému sezonnímu typu depresí. Tyto stavy se vysvětlují změnami množství denního světla, na které jsou někteří jedinci velmi citliví,“ vysvětlil primář Psychosociálního centra v Přerově Juraj Rektor.

Podle jeho slov ale většinou deprese či depresivní nálady vůbec nesouvisejí s ročním obdobím, ale s mnoha jinými faktory. „Například s osobní citlivostí, mírou stresu, životní situací, mezilidskými vztahy – ať už osobními či pracovními. Pro někoho může být rizikovým obdobím právě to současné – krátké dny, pochmurné počasí a k tomu v médiích stále probíraná krize vyvolávající existenční obavy. Někoho jiného ale mohou podobné okolnosti zaskočit třeba v létě,“ dodal Rektor.

Deprese se podle něj může projevovat mnoha různými příznaky. Ať už zkroušenou, neradostnou, smutnou náladou, někdy i úzkostí, pocity beznaděje či bezvýchodnosti, jindy zase apatií, nezájmem a nechutí do jakýchkoliv aktivit.

„Může se projevit i sníženou výkonností, poruchami spánku, nechutenstvím, či naopak nadměrnou chutí k jídlu, náhlou změnou váhy, nezájmem o sexuální život či různými tělesnými potížemi a bolestmi,“ popsal příznaky primář Psychosociálního centra v Přerově.

Trvají-li příznaky depresí nebo spíše jejich kombinace déle než týden, je dobré vyhledat odbornou pomoc – nejlépe psychiatra. Univerzální recept, jak předejít depresím však podle odborníků neexistuje. „Obecně platí, že aktivní životní styl, smysluplná činnost a dobré vztahové zázemí mohou být dobrou, i když ne stoprocentní, prevencí,“ poznamenal závěrem primář Rektor.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Muž skočil v Hustopečích pod vlak

Dvacetiletý mladík se oběsil v parčíku v Hranicích

Opilý muž chtěl spáchat sebevraždu

Muž skočil pod vlak, totožnost může určit tričko

Senior chtěl skočit pod vlak, policisté mu v tom zabránili

Za statečný čin získali významné ocenění

Chtěla spáchat sebevraždu, zachránil ji chlapec a řidič

Dva muži na Přerovsku chtěli o víkendu spáchat sebevraždu