Už přes tři měsíce se účastní vojáci Sedmé strážní roty vojenských operací na půdě afghánského letiště Bagrám. Za tu dobu jednotka absolvovala přes dvě stě výjezdů mimo základnu a další bezpečností operace uvnitř základy.

Čety strážní roty vyjíždějí za brány letiště na pravidelné kontroly, aby zabránily odpalování raket na základnu Bagrám a zamezily povstaleckým skupinám pokládat výbušné nástrahy na tamní komunikace.

Četa Delta na silnici, po které jezdí jednotky koaličních sil, ale i místní obyvatelstvo, odhalila kanystry naplněné po domácku vyrobenou trhavinou a s pomocí specialisty na výbušniny je zneškodnila.

Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a vojáci našli i drogy.

„Celkem 30 kilogramů drog našli při společné patrole s afghánskými vojáky na sedadle jednoho z prohledávaných vozidel. Hašiš, který byl ukryt v balíčcích omotaných v dekách a kobercích, byl vojáky zajištěn a i s řidičem předán na nejbližší stanici Afghánské národní armády,“ uvedla Lucie Gallová, tisková mluvčí 7. strážní roty.

V polovině listopadu provedli na základnu Bagrám útok a čeští vojáci museli čelit novým úkolům uvnitř základny, namísto těm venku.

„Přes veškerou možnou přípravu se může stát, že se v misi potkáte s něčím novým. Díky kvalitní přípravě však stačilo modifikovat nacvičené drily na vnitřní podmínky základny,“ řekl velitel roty kapitán Petr Vítek.

JAN NUC