Proč jste odstoupili od koaliční smlouvy?
Protože neustálé dělání kompromisů nás odvádělo od hlavních úkolů. Na dělání kompromisů z běžného života i z podnikání je snad zvyklý každý. Ale každý také ví, že kompromis musí přinášet ústupek i vítězství na obou stranách. V případě naší účasti v bývalé koalici jsme to tak necítili. Navrhované řešení změn v Ekoltesu nezaručovalo zásadní změnu. O složení řídících orgánů rozhodovali opět lidé, kteří jsou spojeni s dosavadním fungováním Ekoltesu. Tudíž jsme je jako noví členové nemohli se svými dvěma hlasy přehlasovat.

Co bylo hlavní důvodem odvolání radních Zimy a Zapatové?
Chtěli jsme změnit hlasovací poměry v radě, hlavně z důvodů uvedených v předchozí odpovědi. Zároveň jsme chtěli umožnit hnutí ANO účastnit se rozhodování o změnách v řízení města. Voliči svými hlasy ve volbách dali jasně najevo touhu po změně. Hlasovací většina nám umožňovala odvolání starosty i místostarostky, ale my jsme chtěli dát najevo, že nám nejde o funkce.

ČTĚTE TAKÉ: Odstupující starosta Juračka: Dál chci pracovat pro město

Bylo to jediné řešení?
Po zkušenostech z uplynulých pěti měsíců jsme zjistili, že ano.

Čeho jste tím chtěli docílit? Co přinese tato změna?
Umožnit všem stranám a hnutím podílet se smysluplně na rozvoji města.

Očekávali jste, že starosta s místostarostkou podají demisi?
I s tímto krajním řešením jsme museli počítat. Bylo by od nás nezodpovědné rozbít koalici a nemít připraveno záložní řešení.

Jak vidíte další spolupráci?
Naši záměrem není vytváření dalších koalic. Z toho vyplývá otevřenost ke spolupráci se všemi stranami a hnutími. Na úrovni města by při hlasování neměla rozhodovat politická příslušnost, ale zájem na společném rozvoji města.

Koho byste rád viděl jako starostu?
Přál bych si, aby to byla nová tvář.

PSALI JSME: Zvrat v Hranicích! Koalice padla, starosta rezignuje