Stejně tak jako kabelky u žen. Na letošním už třetím ročníku Kabelového veletrhu, který pořádá Olomoucký deník spolu s Dobrým místem pro život a Českým rozhlasem Olomouc, budou k mání, jak kabelky, tak nově i kravaty.

Oblíbená benefiční akce se v Olomouci chystá na 14. října, výtěžek pak pomůže potřebným hned z několika organizací, kterým Dobré místo pro život pomáhá.

„Kravat mám v šatníku hodně a několik z nich už mám pro veletrh připravených," říká v rozhovoru pro regionální Deník ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

Nosíte kravaty a jsou vaší oblíbenou součástí oděvu?
Musím říct, že jsou častěji spíš povinnou než oblíbenou součástí oblečení. Nicméně mám pocit, že v posledních letech se obliba nebo nutnost jejich nošení trochu snižuje. Neznamená to, že by člověk chodil třeba v džínách a triku, jen je možné častěji nosit v saku rozhalenku než kravatu. Nic to ale nemění na tom, že jsou situace, které vysloveně a striktně kravaty vyžadují. A lhal bych, kdybych řekl, že nemám dobrý pocit z kombinace pěkné kravaty a pěkného obleku.

Kdy jste měl kravatu naposledy?
To vím úplně přesně. Bylo to před týdnem na slavnostním zahájení sezóny Moravského divadla v Olomouci. Předával jsem tam výroční a anketní ceny za Český rozhlas Olomouc. Tam kravata opravdu nemohla chybět, to je událost, která ji vyžaduje.

Kabelkový veletrh je opět tady. Nově i s KRAVATAMI!

Raději střízlivost, než "klausovky"

Kolik vázanek bychom ve vašem šatníku našli?
Ve skříni pro ně mám vyčleněné místo a pořídil jsem si i speciální věšáky. Jeden je spíš takový archivní a na druhém mám kravaty, které nosím častěji. Odhaduji, že tak okolo stovky jich bude celkem. Některé starší kousky už ale nejsou nositelné. (smích)

Jaké to jsou a z jakého období?
Tak třeba začátkem devadesátých let se nosily hodně barevné kravaty, dokonce se jim myslím říkalo klausovky. Tehdejší ministr financí Václav Klaus měl v pestrobarevných kravatách zálibu. Naštěstí dnešní móda směřuje spíš k účelnosti a střízlivosti a to se mi zdá i hezčí.

Jaký styl tedy preferujete?
Jednobarevné kravaty, eventuálně s decentními proužky nebo nenápadným vzorem. Celkově spíš britský styl než francouzský nebo italský. I když Britové dokáží taky být v kombinování různých barev velmi kreativní. Moje volba je ale víc konzervativní.

Foyer plné nadšených žen

Kabelkový veletrh letos vstupuje už do třetího ročníku, vy jste byl u jeho zrodu…
Ano. O popularitě a smysluplnosti této akce svědčí i to, že se dnes dělá ve všech regionálních redakcích Deníku, zároveň se všemi regionálními studii Českého rozhlasu. Vzpomínám si na první ročník, který jsem sledoval ještě coby ředitel Moravského divadla Olomouc. Foyer divadelní budovy bylo plné nadšených a natěšených žen, které se celé dopoledne probíraly tou záplavou darovaných kabelek a pomyslnou třešničkou na dortu pro ně bylo to, že si pár korun odnášely své nové úlovky. Je to akce, která ženám dělá dvojnásobnou radost.

Říkal jste, že kabelky nejsou vaším oblíbeným módním oborem. Přesto, daroval jste své ženě někdy kabelku?
Není to tak dlouho, kdy jsem jí dal divadelní psaníčko od olomouckého galeristy Jiřího Skácelíka, který dělá krásné kožené věci. Když nad tím tak přemýšlím, asi mám štěstí na volbu tohoto módního doplňku, i předtím se mi vždy podařilo trefit se do vkusu mé ženy.

Daruj hračku i chvilku

Pro Český rozhlas však Kabelkový veletrh není jedinou charitativní akcí. Kde jinde ještě pomáháte?
Letos jsme spustili dobrovolnický projekt Daruj chvilku s Českým rozhlasem Olomouc, který rozšířil řady již existujících a fungujících projektů organizovaných pod naší značkou Daruj. Nejen naši posluchači znají akce jako je Daruj krev nebo například Daruj hračku s Českým rozhlasem. Daruj chvilku je velmi široká aktivita směřující k seniorům. Jde o čas, který s nimi můžeme trávit. Je to dlouhodobá věc, která nepřináší výsledky hned, ale spíše radost z celého procesu. To podstatné je, že člověk nevěnuje peníze, ale svůj čas.

Mohou Olomoučané do některých z vašich projektů přispět?
Určitě, informace zachytí v našem vysílání nebo na webu. Naším cílem je Olomoučany a samozřejmě nejen je, hlavně informovat o možnostech pomoci. Jestli se připojí přímo s Českým rozhlasem nebo sami, to je ve výsledku přeci jedno. A vlastně musím zmínit i aktivitu našich moderátorů – prodej vánočního punče, na kterém spolupracujeme s Dobrým místem pro život. I letos bude jeden den na stánku jen náš, Českého rozhlasu Olomouc. Jsme rádi, že můžeme být součástí akcí jejichž výtěžek pak pomáhá potřebným, v tomto konkrétním případě Dětskému centru Topolany.

Na Kabelkový veletrh se už ženy těší, říká Věra Novotná