„Přes vysokou pozornost široké veřejnosti a vynaložené úsilí řady externích expertů a obětavých dotčených osob se viníka havárie nepodařilo odhalit. Postižena sankcí byla za nedbalost jedna osoba veřejné správy, několik úředníků České inspekce životního prostředí muselo odejít, rybáři dostali zatím jen částečnou náhradu za ztrátu desítek tun ryb a stav života v řece Bečvě bude dále pravidelně sledován. Takový je výsledek,“ řekla senátorka Jitka Seitlová na tiskové konferenci. Za pozitivum považuje pouze novelu vodního zákona, která čeká ve Sněmovně na schválení.

Viník doposud nepotrestán

Hlavní soudní líčení v kauze hromadné otravy na řece Bečvě začalo koncem ledna loňského roku a rozsudek byl vyhlášen 23. října 2023. Podle soudkyně zavinila ekologickou havárii firma Energoaqua. Není ale jasné, kdo konkrétně za ni nese zodpovědnost. Ředitel firmy Energoaqua byl plně zproštěn obvinění a zjištěná pochybení firmy odkázána do správních řízení.

Bývalý hotel Strojař v Přerově.
O dalším osudu Strojaře rozhodne výbor. Demolici se objekt nevyhne

„Písemný rozsudek s odůvodněním byl všem účastníkům řízení doručen až 28. února letošního roku. Teprve 4. dubna podal státní zástupce nezbytné odůvodnění k opravným prostředkům odvolání a stížnosti, které uvedl do protokolu v hlavním líčení,“ shrnula senátorka.

Celý spis, který nyní poputuje na Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci, má sedm tisíc stran. Jen samotné odůvodnění rozsudku čítá 1068 odstavců na 368 stranách.

„Soudní řízení se dá po prostudování tak rozsáhlého spisu očekávat v nejlepším případě koncem roku. Pokud bude rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrzeno, celý případ končí, aniž by byl viník havárie nalezen a potrestán, v opačném případě nás čeká mnoho dalších měsíců nebo roků soudních řízení s nejistým výsledkem,“ řekla Seitlová.

Chystá se novela

V takzvané vedlejší větvi soudního řízení byli za nedbalostní trestný čin při plnění služebních povinností odsouzeni velitel hasičů, úředníci města v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí - a to k peněžitému trestu a zákazu činnosti. „První dva se odvolali a ve středu 10. dubna bylo ve věci zahájeno hlavní líčení u Okresního soudu ve Vsetíně,“ informovala senátorka, která případ sleduje od začátku a navrhovala v souvislosti s ekologickou havárií řadu legislativním kroků.

Ještě v roce 2021 předložila senátní návrh novely zákona o Integrovaném záchranném systému, který měl stanovit a upřesnit povinnosti úřadů informovat neprodleně obyvatelstvo o případných rizicích havárie.

Čapí rodinka už se zabydlela na konstrukci v Brodku u Přerova.
Čápi se zabydleli na komínech. Pozorovat je můžete i v okolí Přerova

„Návrh nebyl postoupen Poslanecké sněmovně s odůvodněním přípravy rozsáhlé vládní novelizace zákona o Integrovaném záchranném systému - do této doby ale nebyl návrh novely předložen. Na řešení také čekají naše zjištění právní garance náhrad poškozeným,“ zmínila Jitka Seitlová.

V současné době Poslanecká sněmovna projednává novelu zákona o vodách, která hlavní zjištěné nedostatky napravuje a navrhuje postupnou povinnost kontinuálního měření kvality odpadních vod na vyústí z nejrizikovějších provozů.

Stavebníci v pondělí s pomocí speciálního jeřábu osazovali na silniční estakádu přes řeku Bečvu u Prechezy, která je nejnáročnější stavbou úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, poslední a nejtěžší nosník .
Přerov: Stavba estakády na D1 pokročila, speciální jeřáb osadil nejtěžší nosník

„Případ havárie na řece Bečvě provází řada otázek souvisejících s vážným podezřením na firmu tehdejšího předsedy vlády Andreje Babiše. Pachuť z politického ovlivnění celého řízení a vyšetřování případu u široké veřejnosti zůstává,“ uzavřela senátorka. (pu)