„Odzkoušeli jsme automatizovaný systém semaforů na křižovatce na Motošíně, který reaguje na počet vozidel, a situace se zde zlepšila. Stejný systém bychom rádi aplikovali také na křižovatce U Černé orla,“ uvedl na jednání zastupitelstva starosta města Hranice Jiří Kudláček.

O možnosti úpravy křižovatky u bývalého kina Svět se na radnici diskutovalo už několik volebních období. První reálná změna ale přišla až letos s omezením průjezdu centrem města.

„Situaci na zmínění křižovatce se nám již podařilo zlepšit tím, že jsme zrušili pruh aut vyjíždějících z náměstí. Pro nás je teď tedy důležité vyřešit také proud vozidel směřujících ze Zborovské ulice směrem od nemocnice a také z protější strany. Cílem je, aby se autům z těchto směrů dařilo lépe zařazovat do proudu vozidel směřujících přes ulici Komenského,“ vysvětlil starosta.

Do úpravy křižovatky U Černého orla se radnice hodlá pustit ještě před dokončením zevrubného plánu mobility, který má předložit komplexní řešení dopravy v Hranicích.

Podle vedení města nepředstavuje tato skutečnost výraznější problém. Semafory budou totiž demontovatelné.

Obavy z kolon

Další možnost, kterou představovalo vybudování kruhového objezdu, vyhodnotilo město jako příliš nákladnou a technicky náročnou.

„Ideální tahle křižovatka samozřejmě není, zvlášť když člověk vyjíždí směrem od nemocnice. Semafory by tenhle problém vyřešily, to je jasné. Snad se pak ale nebudou tvořit větší kolony směrem od 1. máje,“ myslí si jeden z řidičů Pavel Potl.

Dle zastupitelstvem schváleného materiálu má projektová dokumentace řešit i přechod pro chodce u Základní školy na Tř. 1. máje, kde by měly být rovněž instalovány semafory.

Dojít má také k úpravě režimu na světelné křižovatce u Alberta. Tyto úpravy podle vedení města zajistí, aby k vytváření dlouhých kolon nedocházelo.

Podle aktuálních odhadů by mohla radnice stavebním povolením disponovat již na začátku příštího roku.