Plakáty kandidátů do Senátu jsou v některých obcích přelepovány portréty jejich soupeřů nebo pozvánkami na různé kulturní a společenské akce.

Lidé tak mohou na plakátovacích plochách spatřit bizarní výjevy – portrét zatvrzelého antikomunisty Vladimíra Hučína zcela zakrývá plakát kandidáta za KSČM Josefa Nekla, líbivé volební slogany se zase ztrácejí pod pozvánkou na jezdecké závody.

„Podáváme kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl Hučínův volební manažer Zbyněk Horváth.

Podle jeho slov se snaží kandidáta do Senátu Hučína pošpinit komunisté. „Výlep plakátů nás přišel na 7,5 tisíce korun. Není to tedy pro nás levná záležitost nechat vyrobit a vylepit nové,“ nechal se slyšet Horváth.

Podle jeho slov jsou některé plakáty úplně strhány, jiné pouze přelepeny. Komunistický kandidát Josef Nekl se ale proti takovému osočení ohrazuje.

I jeho plakáty v regionu jsou totiž zakryté portrétem soupeře – tentokrát ale pro změnu kandidáta za ODS Eduarda Sohlicha.

„Snažíme se o slušnou volební kampaň a s tímto opravdu nemáme nic společného. Nejsme tak hloupí, abychom přelepili plakát jiného kandidáta vlastním portrétem a ještě tím na sebe upozornili,“ reagoval na to Josef Nekl.

Ten považuje přelepování plakátů kandidátů do Senátu za pouhou provokaci a běžnou součást předvolebního folkloru. „Jeden můj plakát v Radslavicích byl přelepený pozvánkou na jezdecké závody. V Dřevohosticích mě zase překryli Eduardem Sohlichem,“ popsal Nekl.

Ten má za to, že se kampaň začne v příštích týdnech ještě přiostřovat. „Měsíc před volbami je to tak vždycky,“ shrnul své zkušenosti Nekl, který kandiduje do Senátu už potřetí.

Zkušenosti s přelepováním plakátů a dokonce ničením billboardů má i stávající senátor Jiří Lajtoch (ČSSD). „Některé plakáty byly strženy už hodinu po výlepu. Někdo navíc poničil billboard naproti nádraží, takže jsme ho museli vyměnit. Stálo to 5 tisíc korun,“ sdělil asistent senátora Lajtocha Václav Zatloukal.

Podle jeho mínění ale nemusí mít přelepování plakátů nutně politický podtext. „Dělají to často i firmy, které propagují své akce. Důvodem je nedostatek plakátovacích ploch. Každý chce prosadit to své,“ míní Zatloukal.

S poničenými billboardy se dosud během kampaně nesetkal kandidát ODS Eduard Sohlich. „Chceme vést férovou kampaň, ale je možné, že se nám to může stát také. Zatím ale takovou informaci nemám,“ uvedl Sohlich.

Důvod ke klidu mají i další kandidáti. Ti si totiž s výlepem dávají načas. „S vylepováním plakátů začneme až příští týden,“ řekl kandidát Strany zelenýchRomanHaken. Nikam nespěchá ani Jiří Bakalík (KDU – ČSL).

„Kdo teď vyhodil plakáty do ulic, bude ještě desetkrát přelepovat. Je to tak před každými volbami. Teď jsou navíc na Přerovsku dvoje volby – do krajského zastupitelstva a Senátu, takže s něčím podobným musíme počítat,“ řekl Jiří Bakalík.