Namísto avizovaného koncertu zpěváka Michala Davida, který do města přijel podpořit sociálně demokratického kandidáta do Senátu Jiřího Lajtocha (ČSSD), se totiž pod prázdným podiem setkali se stoupenci disidenta Vladimíra Hučína.

Příznivci disidenta a neúspěšného kandidáta do Senátu Vladimíra Hučína chtěli na podiu na náměstí uspořádat putovní výstavku s názvem Krakatice aneb Propojení organizovaného zločinu na špičky ČSSD, a to v průběhu koncertu Michala Davida.

Kandidát do Senátu Jiří Lajtoch ale na poslední chvíli změnil plány a přesunul vystoupení populárního zpěváka na Horní náměstí v Přerově. Proslovy Hučína a jeho příznivců, namířené proti sociálním demokratům, si tak vyslechla pouze hrstka přihlížejících, novináři a policisté.

V centru města to přitom vypadalo jako ve známé hře „škatule hejbejte se“ a nikdo nevěděl, kde se koná mítink ČSSD a kde zase ODS.

„Tak nevím. Nejdřív říkali, že tu bude Michal David. Pak se zase na mítinku Sohlicha mluvilo o tom, že tu bude veselo a že je tu Hučín. Kde je teda ten Michal David?,“ ptala se starší žena z Přerova. „Neslyšíš to? Hlásí to tam z auta. Na Horňáku,“ opravoval ji manžel.

O lukrativní místo a podium v centru města se už od začátku týdne přetahovali Hučínovi stoupenci, kteří podporují kandidáta ODS Eduarda Sohlicha, s táborem sociálně demokratického senátora Jiřího Lajtocha.

„Původně jsme chtěli mít mítink na náměstí T. G. Masaryka. Připadalo nám to logické, když jsem postoupil do druhého kola. Situace se ale zkomplikovala kvůli nátlaku ze strany Hučínových příznivců, kteří si prostranství chtěli uzurpovat pro sebe. Protože jsme se obávali střetu, rozhodli jsme se ustoupit a mítink přemístili na Horní náměstí,“ vysvětlil Jiří Lajtoch.

Zažalují Hučínova asistenta?

Podle jeho slov zvažuje nyní vedení Technických služeb města Přerova, že podá žalobu na Hučínova asistenta Zbyňka Horvátha.

„Vyvíjel kvůli záboru prostranství na ředitele Technických služeb nepřiměřený nátlak, který podle právníků hraničil až s vydíráním,“ řekl Lajtoch.

Proti tomu ale Hučínův asistent Horváth protestuje.

„Dnes tady měl proběhnout křest knihy Vladimíra Hučína a putovní výstavka s názvem Krakatice. Jestli nás chce někdo osočit z provokace, o žádnou se nejedná. Právě jsem veliteli státní policie řekl, že může odvolat všechny své muže, protože my jsme tady v síle dvou lidí. Přišli jsme sem pro jediné. Pro vysvětlení pana Lajtocha, co to má znamenat, když nerespektuje základní dohody a zákony. Kdybychom se dozvěděli, že má pan Lajtoch rezervované podium před námi, tak bychom ustoupili a rezignovali na toto místo,“ řekl Hučínův asistent Zbyněk Horváth.

Zatímco na Horním náměstí v Přerově si dav několika stovek lidí spolu s Michalem Davidem prozpěvoval songy jako „Ruská Máša není česká Dáša,“ na Masarykově náměstí brojil disident Hučín proti totalitním strukturám.

„Nechci, aby se nám do Senátu dostaly normalizační celebrity a vykopávky bývalého režimu,“ vyzýval Hučín.

Někteří Přerované jsou už ale letošní předvolební kampaní znechucení a říkají, že tak dravý politický boj ještě nezažili. „Stejně je to jedno, kdo u toho koryta bude. Nám obyčejným lidem to život nezmění,“ komentoval to Petr Lakomý z Přerova.

Dagram Rozkošná, Petra Poláková - Uvírová