Na oba projekty přispěje také město. Akademie třetího věku byla na SOŠ v Hranicích zahájena už vloni na podzim.

Do lavic tehdy usedlo prvních patnáct seniorů. Letos na škole výuka dříve narozených studentů pokračuje. Vzdělávají se v oblastech dějin, zdravovědy, přírody, cestovního ruchu, počítačových systémů, psychologie a podobně.

„Proč by měli sedět doma sami, když mohou svůj volný čas trávit v kolektivu a smysluplněji? I ve vyšším věku se člověk může spoustu zajímavého dozvědět a naučit,“ naznačil hlavní podstatu Akademie 3. věku ředitel SOŠ Petr Flajšar.

Na projektu spolupracují stejnou měrou i střední lesnická a střední zdravotnická škola. Od nového školního roku se ale v Hranicích nabídne seniorům ještě jedna studijní možnost. Přišla s ní ředitelka Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Drahomíra Drašnerová. „V tomto projektu nejde pouze o rozšíření znalostí. Chceme hlavně stimulovat zájem seniorů o současné dění a o stálý aktivní přístup k životu,“ uvedla ředitelka SPŠ a SOU.

Na dříve narozené studenty čekají od letošního října přednášky, kurzy, semináře, exkurze a také nejrůznější výlety. Vybrat si budou moci z předmětů, jako je Počítačová gramotnost a internet, Životospráva a zdravý životní styl, Estetika, Ekonomie, Anglický jazyk, ale také například Dřevo a kov.

Ještě začátkem tohoto roku město Hranice vážně přemýšlelo o tom, že by Akademii třetího věku věnovalo z rozpočtu na rok 2009 čtvrt milionu korun. Ředitel Flajšar se tehdy těšil, že díky tomuto vstřícnému gestu budou mít senioři možnost studovat letos zdarma. Po předložení projektu průmyslové školy však město svoji štědrost částečně přesměrovalo i na ni.

„Na své únorové schůzi se zastupitelé rozhodli, že letos poskytnou 2300 korun na každého účastníka vzdělávacího programu s podmínkou jeho spoluúčasti ve výši 1200 korun,“ sdělil tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

Tyto dotační podmínky jsou podle něj shodné pro obě školy. Flajšar nové rozhodnutí města respektuje. „Kdo dává, ten si samozřejmě určuje i podmínky,“ komentoval ředitel SOŠ usnesení zastupitelstva. „Dá se ale očekávat, že zpoplatněním studia na Akademii zájem ze strany seniorů o něco poklesne,“ dodal.

Konkurence v podobě dalšího vzdělávacího projektu prý se neobává. „Nabízíme široké spektrum vzdělávání a vyváženou studijní nabídku hned tří škol. Neznám projekt průmyslové školy, ale zřejmě přichází s trochu jiným programem než my. Alespoň si senioři budou mít z čeho vybrat,“ uzavřel Flajšar.

Kateřina Kapková