Jako start téměř třicetikilometrové trasy jsme opět vybrali hranické náměstí. Po třídě 1. máje dojedete až na křižovatku U Slávie, kde odbočíte vlevo. Potom hned vpravo a dostanete se k hranickým viaduktům.

Podobně jako ty jezernické se mohou i viadukty v Hranicích pyšnit bohatou historií. Nejstarší částí viaduktu je ten, který vidíme z Hranic, nejnovější je na druhé straně.

Zajímavostí spjatou s viadukty je, že trať mezi Hranicemi a Prosenicemi u Přerova měla být podle plánů z 1. poloviny 20. století dokonce čtyřkolejná. Tyto plány se však nezrealizovaly, proto jsou dnes koleje dvě.

Jen mezi Drahotušemi a Hranicemi se používají tři koleje, kvůli dělení trati v Hranicích ve směru na Ostravu a Valašské Meziříčí. Na kolech se pak vydáme po cyklostezce do Velké.

Cesta vede po „hrázi“ vedle zahrádkářské kolonie. V obci Velká přejedeme most přes potok Velička a hned za mostem odbočíme vpravo. Podél potoka se tak dostaneme na hlavní cestu, která přes Velkou vede. Vydáte-li se vpravo, pojedete správně.

Asi po sto metrech vede trasa vlevo po silnici směrem na Potštát. Na křižovatce si jen dejte pozor na zvýšený provoz nákladních aut kvůli stavbě dálnice. I na tu se v dnešní cyklovyjížďce podíváte, a to hned z výšky několika metrů. Silnice mezi Hranicemi a Potštátem dálnici protíná před Olšovcem. Silnice, která bude nejširší v republice, má být uvedena do provozu v listopadu letošního roku.

Od dálnice budeme pokračovat do Olšovce. Na začátku obce si můžete změřit svou rychlost pomocí instalovaného radaru. Ten měří rychlost nejen autům, ale i cyklistům nebo běžcům.

V Olšovci zatočte doprava ve směru na Střítež nad Ludinou. Zde nás čeká nerovný terén. Jakmile se dostanete na kopec, musíte sjet zase dolů. Nahoře se vám ale budou otevírat nádherné výhledy.

Za sebou můžete vidět Olšovec, vpravo Hranice s dominujícími komíny cementárny a cihelny, před vámi se rozprostře samotná Střítež. V dolním konci obce Střítež držte směr rovně. Dostanete se tak na silnici do Bělotína.

Na tuto křižovatku se však dnes ještě vrátíme. Po necelých dvou kilometrech nezapomeňte odbočit vlevo na lesní cestu. Ta bývá pro auta uzavřena díky závoře, nemusíte mít proto strach ze silničního provozu. Čeká nás asi nejpohodlnější úsek výletu.

Celou dobu totiž jedeme do kopce, ale ten je velice mírný, proto jej ani nevnímáte. Uprostřed lesa na vás čeká další překvapení. V dřevěné boudě si můžete rozbalit svou svačinu a podniknout piknik spolu s veverkami. Pak vás čeká ještě cesta po poli a přijedete do Nejdku u Bělotína.

Zde můžete opět chvíli spočnout na autobusové zastávce, a až budete mít dost sil, vydejte se vlevo. Projedete celým Nejdkem a kamenolomem a po silnici takřka bez provozu se vydejte dále. Obzvlášť teď na podzim je příroda nádherně zbarvená. Listy na stromech okolo cesty se zbarvují do nejrůznějších barev.

Za chvíli můžete svá kola zakotvit u mlýna v Jindřichově. Díky tomu, že tudy vede také jedna ze stezek Mlynářského krajánka, můžete se dočíst několik zajímavých informací o mlynářství na Hranicku. Na dohled je křižovatka.

Pokud chcete, můžete se vydat na průzkum Jindřichova. Spěcháte-li ale domů, jeďte rovnou doleva. Odtud již prakticky stále pojedete z kopce dolů. Dejte si jen pozor na ježky, kočky a další zvěř, která nejen v tomto úseku ráda přebíhá cestu v nevhodnou chvíli. Nyní projedeme celou Stříteží, jednou z obcí Mikroregionu Rozvodí.

Možná budete překvapeni, jak je vesnice dlouhá. Můžete se proto zastavit a obdivovat krásu místního kostela. Pak můžete vyzkoušet pivní psy či jiné občerstvení v jedné z místních restaurací a zamířit směrem do Hranic. Abychom se zpátky nevraceli stejnou cestou, pojedeme tentokrát mimo Olšovec. Cestou se můžete naposled pokochat nádherným výhledem od Hranic až po Lipník nad Bečvou.

Cestou se můžete zastavit u jednoho z křížků. Zajímavé je, že o několik kilometrů za ním vidíte i hranickou cementárnu. Pak už nás čeká jen cesta dolů z kopce na připravovanou křižovatku s dálnicí.

Pokud nemáte rádi větší provoz na silnici, můžete se vydat zpět přes Velkou a případně Drahotuše. Nechcete-li si ale zbytečně prodlužovat svůj výlet, který je již skoro u konce, jeďte rovně kolem čerpací stanice. Po Potštátské ulici a třídě 1. máje svůj výlet pro dnešek zakončíme.

KOLIK UJEDETE

 • Hranice, náměstí TGM 0,0
 • Hranice, viadukty 1,5
 • Velká, most přes Veličku 2,7
 • Olšovec, obecní úřad 6,0
 • Střítež nad Ludinou, dolní konec 8,4
 • Střítež nad Ludinou, odbočka 9,8
 • Nejdek, zastávka Boží muka 13,5
 • Jindřichov, bývalý mlýn 17,6
 • Střítež nad Ludinou, kostel 20,7
 • Hranice, TGM 27,8
 • Příště se můžete těšit na trasu: Hranice - Rybáře - Gabrielka - Týn nad Bečvou - Lhota - Paršovice - Valšovice - Teplice nad Bečvou - Hranice se můžete zastavit na středověké památce Helfštýn.