Při prvním výletu se vydáme z Hranic údolím řeky Bečvy až do Lipníku nad Bečvou.

Trasa, která měří dvaatřicet kilometrů, je nenáročná, bez dlouhých a náročných kopců. Zejména její druhou část z Lipníku do Hranic můžeme doporučit i rodinám s malými dětmi.

Začínáme na hranickém náměstí. Po silnici kolem kasáren startujeme cyklistický výlet ve směru na Drahotuše. V těchto dnech se zatím dá využít skutečnosti, že provoz na cestě je omezený. Při nedávné rekonstrukci navíc došlo k rozšíření odstavného pruhu, ve kterém se cyklisté mohou pohybovat.

Poprvé podjedeme hlavní silniční tah mezi Olomoucí a Ostravou podchodem. V Drahotuších na náměstí odbočíme vpravo. Pod železniční tratí vede podjezd. Následuje mírné stoupání ve směru k Milenovu.

V dálce můžeme sledovat stavbu dálnice. Na konci kopce u křížku z roku 1897 odbočte vlevo po polní kamenité cestě. Po cestě se vám otevře také krásný pohled na protější kopce.

Na vrcholu Maleníku stojí vysílač, Helfštýn je znám díky zřícenině hradu. Cesta vás zavede přímo k bývalému železničnímu tunelu ve Slavíči.

Ten sloužil v letech 1847 - 1895. Traduje se, že tunel byl postaven na výslovné přání císaře Ferdinanda. Údajně se vyjádřil ve smyslu, že železnice bez tunelu není vlastně žádná železnice, a tak na trase mezi Vídní a Bohumínem aspoň jeden tunel musel být postaven za každou cenu.

Ve Slavíči po návštěvě tunelu, který je otevřený a je možno si ho projít na druhou stranu, sjeďte dolů k hlavní silnici.

Můžete se občerstvit v místním motorestu, nebo rovnou stisknout tlačítko na semaforu a bezpečně přejít cestu. Za kravínem pak zahněte vpravo a po polní cestě mezi řepou po chvíli dorazíte do Přední Familie.

Tam se dostanete k dalšímu podjezdu silničního tahu, za kterým na vás čeká milé překvapení. Pro cyklisty je zde postaveno posezení. Můžete zde rozbalit svou svačinku a kochat se pohledem na jezernický viadukt, po kterém se dnes prohání desítky vlaků denně.

Viadukt je uvnitř železobetonový, aby vydržel tíhu osobních i nákladních vlaků, zvenku to ale vypadá, jako kdyby byl z cihel. Ty mu ale jen dodávají historický vzhled.

Ve tmě je památka i osvětlená. Projedeme pod tratí a za viaduktem se vydáme vlevo. Po nové cestě kolem jezernické cihelny se napojíte na cyklostezku ve směru od Potštátu.

Šipky této cyklostezky vás navedou kolem kolejí a silnice až na kraj Lipníku nad Bečvou. Zde můžete navštívit areál motokár. Po silnici z kopce dolů se dostanete až na obchvat centra města. Uprostřed leží náměstí s několika možnostmi, kam si zajít na kávu či na oběd.

Silniční ukazatele vás pak navedou, kudy se jede směrem na Týn nad Bečvou a hrad Helštýn. Před mostem přes Bečvu můžete odbočit a vydat se údolím této řeky směrem na Osek, Jadran a Přerov.

Vracíte-li se však do Hranic, odbočte za mostem vlevo a po nedávno vybudované cyklostezce jste za pár minut v Týně, na úpatí Helfštýna.

I zde jsou dvě restaurace, které mohou posloužit hladovým jedincům. Na náměstí se podle turistických šipek vydejte ve směru na Hranice. Podél řeky Bečvy se dostanete po nedokončené cyklostezce až k chatové osadě na Rybářích.

Bohužel, i menší přeháňka dokáže značně znepříjemnit tento úsek cesty. Jede se totiž na okraji lesa, kam sluníčko často nesvítí, a kaluže nestihnout vyschnout.

Naposledy se pohledem můžete rozloučit s hradem Helf-štýnem. Jakmile se dostanete k lávce na Rybářích, můžete si říct, že jste skoro doma. Po cyklostezce se do Hranic dostanete za pár minut.

Pokud vám však stále zbývá dost sil, můžete si výlet prodloužit třeba po cestě kolem drahotušského letiště, nebo vyšlápnout do lesa a vyzkoušet si, jaké to je jezdit v terénu.

KOLIK UJEDETE?

  • Hranice, náměstí TGM 0,0 km
  • Drahotuše, náměstí 4,4km
  • Slavíč, tunel 8,8km
  • Přední Familie , podchod 11,7km
  • Jezernice, viadukty 12,2km
  • Lipník nad Bečvou, náměstí 17,4km
  • Týn nad Bečvou, náměstí 20,7km
  • Rybáře, most 27,3km
  • Hranice, náměstí TGM 31,7km
  • Příště se můžete těšit na trasu: Hranice - Velká - Olšovec - Střítež nad Ludinou - Nejdek - Jindřichov - Střítež nad Ludinou - Velká - Hranice