„Vystavovatelů jsou desítky a lidé tady seženou vše, co potřebují - chovatelské potřeby i krmivo. Akce se koná každou druhou neděli v měsíci. Většina chovatelů je tu už od šesti hodin ráno, Přerováci si ale zpravidla přispí a přijdou až kolem osmé,“ shrnula za pořadatele Světlana Pohanková.

Velký zájem byl především o slepice, které jsou teď kvůli rostoucím cenám vajec v kurzu.

„Od rána jsme tu měli kolem padesáti lidí. Největší zájem je o slepičky Dominant, které mají velkou snůšku. Hodně se ptají také na Green shell, které snášejí zelená vejce,“ řekl jeden z vystavovatelů Jiří Gazda z Bohumína.

Ilustrační foto
Slepice podražily, na Přerovsku je zájem o chov přesto enormní, kvůli ceně vajec

I přesto, že slepice podražily, zákazníky to neodradilo. „Nejvíce jdou na odbyt vlašky, ty už máme vyprodané, ale také Green shell. Cena nosnic je ale ve srovnání s loňským rokem tak o padesát korun vyšší,“ doplnila chovatelka ze Slatiny u Bílovce. Mnohé zákazníky podle ní zajímalo i to, jak správně slepice chovat, nebo čím je krmit.

Kromě stánků s chovatelskými potřebami a krmivem byl k mání i jiný sortiment. Od koženého zboží a proutěných košíků přes víno, med a domácí sýry až po bramboráky či retro brambůrky.

Na dračku šly stromky i přísady

V obležení byla i Zahrada Výstaviště, kde mohli lidé koupit ovocné stromy, přísady salátu, kedluben a zelí nebo bylinky.

„Lidé si u nás mohou zboží i objednat a zamluvit. Nabízíme hlavně ovocné stromky - jabloně, hrušně, meruňky, broskve, nektarinky, ale i drobné ovoce jako rybíz, angrešt nebo borůvky - ten výběr je velký. Protože se právě teď stromky vysazují, zákazníků přišlo hodně,“ zhodnotila vedoucí zahradního centra Jana Hučínová.

Nepřízeň počasí provázela první letošní farmářské trhy na Masarykově náměstí v Přerově.
První letošní farmářské trhy bojovaly s deštěm, přesto lidé přišli

Někteří chovatelé navštěvují akce v Přerově pravidelně. „Jezdím na podobná setkání každý měsíc, protože prodávám andulky a korely. V hale na přerovském výstavišti je ale dost velká zima a nedostatečné osvětlení - sousední hala byla pro nás chovatele přece jen vhodnější. Třeba v Kroměříži jsou podmínky lepší,“ svěřil se Ladislav Uhrinec, který dorazil ze Slovenska.