„Akce je svolána proto, abychom si připomněli oběti okupace a abychom si právě řekli, jak je důležité si takovéto události připomínat, zvláště v dnešní době, kdy různé mocnosti opět vystrkují růžky,“ řekl jeden z organizátorů hranického setkání Jiří Živný.

Hranice Československa překročila vojska Varškavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Okupace se účastnily armády Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Sovětského svazu. Na našem území zůstali okupanti následných dvaadvacet let, když poslední sovětský voják opustil Československo až 27. června 1991.

„Chceme, aby na setkání probíhala spíše diskuze, kdy se samozřejmě každý názor počítá. V neposlední řadě se budeme na akci zabývat i současností a tím, jak se komunistické myšlenky nesou naší společností po roce 1989,“ prozradil dále Jiří Živný.

Milion chvilek pro demokracii v Hranicích hodlá na akci připomenout také události srpna 1969, kdy došlo k tvrdému potlačení protiokupačních demonstrací a faktickému počátku normalizace. Na další demonstrace si museli občané Československa počkat dlouhých dvacet let.