Sečení trávy probíhá letos ve městě jinak než v předchozích letech. Zatímco dříve se mulčovala, dnes se tráva shrabuje a odváží.

„Lidé si stěžovali, že ji neuklízíme a necháváme ji tlít přímo na sídlištích. Proto jsme se tentokrát s radnicí dohodli na jiném, ale bohužel náročnějším a zdlouhavějším postupu,“ potvrdil ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Tráva přijde do zelených klecí

Jeho slova potvrzují mimo jiné velké zelené klece, které stávají na okrajích sečených sídlišť a slouží jako travní kontejnery. Nově zvolený postup při odstraňování plevele je však jen jedním z důvodů, proč jsou letos Hranice zarostlé více než kdy jindy.

„Svou roli v tom hraje i počasí. Deště, horka a vlhko trávě dopřávají. Roste letos jak divá,“ řekl Vinkler a dodal, že malé traktory s ní doslova bojují. „Po dešti sekačky tu trávu ani nechtějí brát,“ postěžoval si ředitel Ekoltesu.

Vloni v tuto dobu již ve městě probíhala třetí seč, letos teprve končí druhá. Ta následující by měla začít v průběhu příštího týdne. I přesto, že je tentokrát Ekoltes v třítýdenním skluzu, rozpočet už má dávno vyčerpán.

„Teď se budeme muset s městem dohodnout na dalším postupu. Kde bude potřeba sečení opakovat a kde už tak urgentní potřeba není,“ vysvětlil Vinkler. Podle jeho názoru bude v zájmu města vyčlenit na sečení ještě další peníze. Stížností na zarostlá sídliště je totiž čím dál víc.

Na trávu jezdí i jinam

Pracovníci Ekoltesu nesečou trávu jen v Hranicích. Jezdí s traktorky i do Olomouce, Prostějova a dalších měst.

„Objednávají si nás i státní instituce a upřímně říkám, že jsme za to rádi. Abychom zachovali firmu v hospodářské dynamice, musíme brát zakázky i od cizích,“ zdůvodnil to Vinkler, ale podotkl, že prioritou jsou pro ně Hranice.

Polovina peněz plyne podle něj z místní radnice, druhou polovinu sypou do pokladny Ekoltesu za sečení trávy přespolní.

„Na vysokou trávu to ale rozhodně vliv nemá. Jedna naše pracovní skupina je vyčleněna pro místní sídliště, druhá pro okolní města. Ale v současné době, když máme skluz, jezdí devadesát procent našich sekaček po Hranicích,“ zdůraznil Vinkler.

Třetí seč by měla ve městě začít kolem 15. srpna. Nejprve „uklidí“ sekačky Cementářské sídliště a Novou ulici, pak se přesunou na Hromůvku a poté na třídu 1. máje. Postupně se tak budou znovu přemisťovat až na druhý konec města.