Majitel usedlosti v Bochoři na Přerovsku se ve čtvrtek v noci jen nevěřícně díval na spoušť, kterou během pouhých několika minut napáchala vichřice na jeho stavení. Přišel o střechu hospodářské budovy, která se po náporu větru proměnila doslova v kůlničku na dříví. Blesková vichřice napáchala značné škody i na jiných místech – v Tovačově, Lipníku, ale i Hustopečích a na dalších místech Hranicka.

„Celé to trvalo sotva pět minut," líčil v noci otřesený muž z Bochoře, který může mluvit o velkém štěstí. Stál totiž zrovna u okna v obytné části domu, když přes sklo dovnitř proletěla cihla ze stržené střechy.

„Když jsem vyšel ven, abych se podíval, co se stalo, už byla střecha dole," vylíčil mladík, který byl doma společně se svými rodiči. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Trámy a zbytky zdemolované střechy strhávali ještě v noci profesionální hasiči z Přerova společně s dobrovolnými z Bochoře.

„Protože hrozilo zřícení stěny domu, provedli jsme na místě zajištění objektu a jeho zaplachtování," řekl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák, který dorazil na místo zásahu.

Jednotky zasahovaly v noci na Přerovsku na několika místech.

Bouřka řádila i na Hranicku

Na Hranicku byla nejhorší situace v Porubě u Hustopeč nad Bečvou, kde vítr strhl střechu rodinného domu o rozměrech 8×12 metrů a odnesl ji do pole.

Vichřice na Hranicku - spadlá střecha v Hustopečích nad Bečvou

FOTOGALERIE: Spadlá střecha v Porubě

„Majitel pak provedl společně s jednotkami přikrytí střechy," doplnila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Vichřice řádila také v místní části Lipníku nad Bečvou Trnávka, kde část střechy domu spadla na dráty vysokého napětí. Kromě přerušení dodávky elektřiny se ale nic vážnějšího nestalo.

„Lidé nám nejčastěji hlásili popadané stromy, které ležely přes cestu, či zlomené větve. Událostí byla více než desítka," řekla mluvčí. Už po osmé hodině večer vyrážela jednotka do Prosenic, kde strom zablokoval cestu směrem na Buk. Několik popadaných kmenů, které poničily auta, hlásili po čtvrt na deset večer také obyvatelé místní části Tovačova Annín. Mezi Tovačem a touto místní částí odstraňovali hasiči také spadlou korunu stromu. Dvě zátarasy ležely také mezi Opatovicemi a Malhoticemi.

„Několik dalších výjezdů jsme měli i v nočních hodinách. V Hranicích hrozil pád tašek ze střechy domu. Popadané stromy likvidovaly jednotky ještě v pátek ráno také mezi Lhotou a Oprostovicemi," doplnila.

V samotném Přerově zasahovali hasiči na dvou místech. „Odstraňovali jsme strom, který spadl přes cestu ve Dvořákově ulici, a další pak u areálu technických služeb v ulici Na hrázi," doplnil řídící důstojník přerovských hasičů Arnošt Lenoch.