Řidiči poté pokračovali přes Jezernici, Bělotín, Hustopeče nad Bečvou, Kelč, Teplice nad Bečvou, až na hrad Helfštýn. Škoda jen, že účast návštěvníků i veteránů poznamenalo deštivé počasí. „Počasí nám to trochu pokazilo, kdyby bylo hezky, počítali jsme na startu tak se stovkou strojů,“ posteskl si šéf Odltimer clubu Jiří Zemánek.

Těsně před třináctou hodinou dorazily historické stroje na letiště v Drahotuších, kde se konala akce pro děti z dětských domovů. Na veterány zde již netrpělivě čekali i milovníci historických motocyklů i automobilů, kteří obdivovali nejen nablýskané skvosty, ale i dobové kostýmy posádek veteránů, které jsou nedílnou součástí jejich majitelů.

Cestou necestou

„Cestou jsme trošku zmokli, střechu máme ještě původní a tak na nás pršelo,“ vysvětlovala s úsměvem Marie Hanušová z Polkovic na Přerovsku, která přijela na letiště i se svým manželem Vratislavem ve Škodě Popular Roadster z roku 1938, jehož střecha byla zakryta igelitem. Jejich miláčka z předválečného období objevili náhodou v jedné stodole na severní Moravě.

„Celých třicet pět let naše auto nejezdilo, ale bylo v dobrém technickém stavu, takže po menších úpravách jsme ho zprovoznili. Teď s ním jezdíme i na závody. Zrovna včera jsme byli v Soběšicích u Brna, kde jsme jeli závod do vrchu,“ vzpomněla Hanušová. Poslední ale neskončili.

„Sice nám cestou došel benzín, ale měli jsme rezervu,“ dodala paní Marie zvesela. S Oldtimer clubem Helfštýn cestují už deset let.

Očekáváni byli veteráni i na hradě Helfštýn. Kolonu zdobil nejstarší motocykl Indian z roku 1929 a automobily z předválečného období Tatra 11, Praga, Škoda Popular a několik vojenských jeepů. Mezi skvosty závěrečné projížďky rozhodně patřil historický Chevrolet Corvette, Porsche či Mercedes.

„Je to neskutečné. Velice se mi na veteránech líbí ta jednoduchost a naprostá dokonalost,“ řekl nadšeně Jiří Matyášek, který jízdu historických vozidel na Helfštýně obdivuje již potřetí.

Veteráni na Helfštýně
#nahled|https://g.denik.cz/61/2b/odtimer_helfstyn_drahotuse_letiste_veteraniimg_087520100926_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/61/2b/odtimer_helfstyn_drahotuse_letiste_veteraniimg_087520100926.jpg|Odltimer club Helfštýn ukončil jízdou veteránů poslední zářijovou neděli letošní sezonu. Spanilá jízda starých motocyklů a aut zavítala i na letiště v Drahotuších.#